Świadectwo prawdzie

Ewangelia (Mt 14, 1-12)
Śmierć Jana Chrzciciela
W owym czasie doszła do uszu tetrarchy Heroda wieść o Jezusie. I rzekł do swych dworzan: «To Jan Chrzciciel. On powstał z martwych i dlatego moce cudotwórcze w nim działają».
Herod bowiem kazał pochwycić Jana i związanego wtrącić do więzienia z powodu Herodiady, żony brata jego, Filipa. Jan bowiem upominał go: «Nie wolno ci jej trzymać». Chętnie też byłby go zgładził, bał się jednak ludu, ponieważ miano go za proroka.
Otóż, kiedy obchodzono urodziny Heroda, tańczyła wobec gości córka Herodiady i spodobała się Herodowi. Zatem pod przysięgą obiecał jej dać wszystko, o cokolwiek poprosi. A ona przedtem już podmówiona przez swą matkę powiedziała: «Daj mi tu na misie głowę Jana Chrzciciela!» Zasmucił się król. Lecz przez wzgląd na przysięgę i na współbiesiadników kazał jej dać. Posławszy więc kata, kazał ściąć Jana w więzieniu. Przyniesiono głowę jego na misie i dano dziewczynie, a ona zaniosła ją swojej matce.
Uczniowie zaś Jana przyszli, zabrali jego ciało i pogrzebali je; potem poszli i donieśli o tym Jezusowi.

Są prawdy, o których nie wypada mówić a nawet się nie powinno. Na przykład, że ktoś się jąka, że jest chromy ect.  Są też prawdy, które poświęcamy dla  roznych kompromisów np. „ nie będę wypominał ci twoich wad, abyś i ty mi moich nie wypominał”. Sa prawdy przemilczane z miłości, by chronić cudze życie. Są tez prawdy ukrywane przez polityków, by w przyszłości odnieść pożądane korzyści.

 Święty Jan Chrzciciel był człowiekiem, który przyszedł „na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości” (J 1  7) – czyli o Jezusie. On zaś powiedział o sobie, że „przyszedł … by dać świadectwo prawdzie”.        (J 18,37)  Święty Jan był wierny Objawieniu o Jezusie i wierny Prawu Bożemu zawartemu w Starym Testamencie. Broniąc tego prawa upomina tetrarchę Heroda, że nie wolno mu żyć z żoną swego brata. Chrzciciel nie mówi o potrzebie towarzyszenia człowiekowi, który poplątał sobie i innym życie – nie – on mówi jednoznacznie: „nie wolno”. I za to „nie wolno” Święty Jan płaci utratą najpierw wolności a potem życia.

Świat kłamstwa i ciemności nigdy nie znosił głosicieli prawdy, lecz starał się zamknąć im usta. Dlatego dwaj ostatni papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI są często szkalowani i deprecjonuje się ich nauczanie. To oni wydali jedne z najważniejszych dla rozwoju ludzkości encyklik: „Veritatis splendor” (Jan Paweł II 1993) i „Caritas in veritatis” (Benedykt XVI 2009).

Prośmy dziś Jezusa za przyczyną najświętszej Maryi Panny w rocznicę poświęcenia bazyliki Santa Maria Maggiore, byśmy zawsze byli gotowi dawać świadectwo prawdzie. Niech święty Jan Chrzciciel wyprasza nam do tego mądrość, odwagę i siłę. Amen.

Ks. Witold Kuman MS