Wypłyń na głębię! Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Wypłyń na głębię!
3 września 2020

Wypłyń na głębię!

Czwartek, XXII Tydzień zwykły, Rok A, II

Wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy.
Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!» A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały.
Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym». I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona.
A Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim.

(Łk 5, 1-11)


Skierowane do Piotra wezwanie Jezusa „Wypłyń na głębię” jest kluczem do zrozumienia dzisiejszej Ewangelii. Oprócz swego dosłownego znaczenia jest to zaproszenie do odkrycia głębszego sensu życia. Możemy je przeżywać jako biologiczną egzystencję, w której ważne jest zaspokojenie swoich potrzeb, bądź razem z Jezusem zanurzyć się w głębię swojego istnienia.

Powołanie św. Piotra i jego współpracowników w Ewangelii wg św. Łukasza opisane jest inaczej niż u Mateusza i Marka. Ci ostatni ewangeliści w powołaniu widzieli akt odejścia od dawnego życia. Żeby móc stać się uczniem Jezusa Piotr musiał porzucić swoje dotychczasowe zajęcie. W dzisiejszym fragmencie Ewangelii widzimy jednak Jezusa zapraszającego Piotra, by w pierwszym rzędzie odkrył głębsze znaczenie swojego sposobu życia. Rybak ma pozostać rybakiem, ale zmieni się cel jego połowów. Nie będzie już więcej łowił ryb, by nasycić swój żołądek, ale będzie wyciągał ludzi z otchłani grzechu, by dać im nowe życie. Życie cudowne, bo niezgodne z naturalnym porządkiem rzeczywistości. Poza środowiskiem wodnym ryby umierają. Natomiast złowieni dzięki posłudze św. Piotra ludzie mają życie otrzymywać.

Od początku widać, że nowe zajęcie Piotra wymaga bliskości Jezusa. Skoro wiedza i doświadczenie rybaka nie potrafiły zagwarantować owocności jego dotychczasowego zajęcia to tym bardziej nie mogłoby być owocne to nowe. Jak się wielokrotnie później przekonał za każdym razem kiedy tracił z oczu Mistrza i przestawał słyszeć Jego głos natychmiast wpadał w kłopoty. Nie dość, że nie potrafił pomagać innym to jeszcze narażał się na utratę własnego życia.

Nawet jeśli to, co mówił Jezus wydawało się przeczyć jego wiedzy i doświadczeniu Piotr jest wezwany do tego, żeby zaufać Nauczycielowi. Ufna relacja uzdolni go do owocnego wypełnienia wyznaczonej mu posługi. W poprzedzających powołanie Piotra scenach wypędzania złych duchów i uzdrowienia jego teściowej słyszeliśmy jak Jezus uciszał demony, które rozpoznawały w Nim Mesjasza. Istoty, które nie ufały Bogu nie mogły stać się głosicielami dobrej nowiny. Teraz sam Jezus wybiera sobie Apostołów i zaczyna od stworzenia więzi. To jest podstawowy warunek owocności ich posługi. Muszą się wsłuchać w Jego głos i zaufać Mu. W takim samym duch św. Paweł wzywa Koryntian, by dla Chrystusa zrezygnowali z własnej mądrości. To nie ludzka mądrość, ale głęboka relacja do Mistrza ich ocali.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "