Troska Jezusa

Ewangelia (Mt 23, 27-32)
Biada obłudnikom
Jezus przemówił tymi słowami: «Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości.
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych oraz mówicie: „Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie bylibyśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków”. Przez to sami przyznajecie, że jesteście potomkami tych, którzy mordowali proroków. Dopełnijcie i wy miary waszych przodków!»

Jezusowi zależy na dobru człowieka, dlatego mówi mocne słowa do faryzeuszów aby uważali na grzechy, które niszczą relację z Bogiem i człowiekiem.

Po grzechu pierworodnym, każdy bierze udział w walce duchowej, wybierają między dobrem i złem. Wybory człowieka nie zawsze są dobre i słuszne, dlatego tak ważne jest aby stawać w prawdzie przed Bogiem, otwarcie mu wyznawać grzechy z czym możemy sobie nie dawać rady w życiu i prosić o łaskę wyzwolenia z tego czy innego grzechu.

Jezus nie chce śmierci grzesznika ale nawrócenia aby żyć. Aby mogło się to dokonywać, trzeba stawać w prawdzie przed sobą i Bogiem. To jest dobra nowina, że pomimo naszych ludzkich słabości jest możliwość zmiany życia dzięki wspólnocie z Jezusem, który leczy rany duchowe, uzdrawia duszę, oczyszcza z grzechów.

Dziękujemy Bogu za łaskę sakramentu spowiedzi, w której stajemy w prawdzie przed Bogiem wyznając szczerze grzechy, żałując za nie i postanawiając poprawę, dzięki czemu doznajemy wsparcia od Boga w codziennym zmaganiu o miłość do Boga i bliźniego.

ks. Jan Strogusz MS