Wiara Piotra – błogosławieństwo dla Kościoła

Całą ewangelię przenika pytanie: Kim jest Jezus? Często pytamy, kim On jest. W tym fragmencie ewangelii następuje punkt zwrotny, nie pytamy już, kim On jest, to On pyta każdego z nas: kim jestem dla ciebie? I jest zupełnie inaczej, dopóki nie zadam pytania jakiejś osobie, a kiedy zgodzę się zadać pytanie samemu sobie i odpowiedzieć.

Po 16 rozdziałach ewangelia zmienia zasady gry i mówi: tym razem to Jezus zadaje pytanie: Kim jestem dla ciebie? Odpowiedzią na to pytanie jesteśmy my sami, to nasza tożsamość; człowiek jest odpowiedzią, której udziela Panu. Widzimy odpowiedź Piotra, która stanowi centrum wiary chrześcijańskiej, rozpoznaje w Jezusie Chrystusa, czyli tego, którego pragnie cała historia, jest przedmiotem pragnienia obietnicy złożonej przez Boga człowiekowi, jest oczekiwanym, Chrystusem, Zbawicielem. A potem coś jeszcze bardziej nieoczekiwanego, Syn Boży, Pan; On jest moim Panem, moim Bogiem; to jest centrum wiary chrześcijańskiej. Ponieważ chrześcijaństwo nie jest doktryną, nie jest jakąś nieokreśloną miłością ani ideologią, jest miłością do Pana Jezusa, do konkretnej osoby Jezusa, który jest moim Panem. Różnica między moralnością, ideą, osobą jest duża. Idee dostrzegają tylko szaleńcy, inni ich nie widzą, osoba jest prawdziwa. Człowiek sam tworzy i niszczy idee i manipuluje nimi, jak chce; osoba jest, nie manipuluje nią, nie robi się z nią tego, co się tylko zechcę, jest przedmiotem relacji, która jest zupełnie inna. Osoba słucha, odpowiada, i to jest dialog.

Fragment ten pomaga nam dotrzeć do sedna naszej wiary, zarówno jeśli chodzi o sposób w jaki wierzę, czyli pozwolenie, by Pan mnie pytał, jak i o treść wiary: kim jest dla mnie Pan? To jest pierwsza część tego fragmentu ewangelii; potem jest słynna odpowiedź Jezusa, który mówi: Piotrze, jesteś błogosławiony! Uznanie Go jest wielkim błogosławieństwem; Kościół rodzi się z tego błogosławieństwa, a następnie jest słynna obietnica złożona Piotrowi: na tobie zbuduję mój Kościół, jest to sama moc Piotra, a właściwie jego służba w Kościele. Są to więc centralne tematy wiary chrześcijańskiej, kim jest dla mnie Jezus, a następnie dla wspólnoty chrześcijańskiej, w jaki sposób sama wspólnota chrześcijańska jest uformowana na wzór Jezusa.

Ks. Jacek Pawłowski MS