Widziałem wiarę Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Varia   ❯   Widziałem wiarę
5 marca 2019

Widziałem wiarę

Z Francisco Ozoria Acosta, arcybiskupem Santo Domingo na Dominikanie i Prymasem Ameryki rozmawia ks. Bohdan Dutko MS


 Czym dla Ameryki Środkowej są Światowe Dni Młodzieży?

To błogosławieństwo Boga. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy Bogu za Światowe Dni Młodzieży odbywające się w Panamie. Orędzie papieża Franciszka przyciągnęło uwagę. To bardzo dobrze, że papież przedstawił Maryję jako model świętości, model chrześcijanina, wzór dla wierzącego. Wszystkie kraje w Ameryce Środkowej bardzo kochają Dziewicę Maryję jako naszą matkę. Wszystkie kraje ją czczą.

 Ksiądz Arcybiskup przybył z Dominikany?

Tak, przybyłem z Republiki Dominikany. Jestem arcybiskupem w Santo Domingo. Dominikana jest dość blisko Panamy, dwie i pół godziny lotu samolotem.

 Ilu młodych przybyło z Dominikany?

Przyjechało ponad tysiąc pięciuset osób.

Czy może Ksiądz Arcybiskup opisać sytuację młodzieży w Dominikanie?

Jestem przewodniczącym Duszpasterstwa Młodych w naszym kraju. Mamy wielu młodych ludzi, którzy spotykają się w naszych parafiach w różnych grupach. Oni są siłą Kościoła. Niestety, mamy także młodych, którzy oddalili się od Kościoła, ale pracujemy nad ewangelizacją młodzieży.

Wiem, że Ksiądz Arcybiskup uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Jakie pozostały wspomnienia po tamtym spotkaniu?

Widziałem wspaniałą wiarę. Byłem też w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie odbyło się spotkanie modlitewne. Mam pragnienie, aby następnym razem pojechać do Częstochowy.

Proszę przybliżyć Kościół na Dominikanie.

W Republice Dominikany Kościół ma dwanaście diecezji i dwudziestu biskupów. W kraju jest dziesięć milionów mieszkańców.

Dwa razy więcej niż w Panamie.

Tak. Kościół jest bardzo dynamiczny. Na Mszę św. uczęszcza 64% katolików. Ci, którzy przychodzą, czują się odpowiedzialni za ewangelizację. Mamy narodowy plan duszpasterski i każda diecezja wprowadza go życie. Ten plan duszpasterski jednoczy Kościół.

Jaka jest sytuacja powołań kapłańskich i zakonnych?

Jest bardzo dobra. Mamy diecezjalne seminaria w Santo Domingo. Posiadamy dwa Wyższe Seminaria Duchowne, jedno diecezjalne, drugie Redemptoris Mater. Obecnie w formacji mamy ponad pięćdziesięciu seminarzystów. Studiują filozofię i teologię. Ponadto mamy Niższe Seminarium Duchowne, w którym jest dwudziestu dwóch seminarzystów.

Czy są powołania do życia klauzurowego?

Tak, mamy żeńskie zakony karmelitańskie i klaryski kapucynki. Tylko dwie diecezja nie mają klasztorów klauzurowych.

Chciałbym dotknąć bardzo delikatnego tematu. Były nuncjusz apostolski śp. abp Wesołowski, bardzo poranił Kościół na Dominikanie. Czy ta rana wciąż jest otwarta, czy już zagojona?

Jest bardzo dobrze leczona przez jego następcę. Wykonał on wielką pracę, co sprawiło, że ta rana się zabliźniła. Wśród hierarchii ten temat ciągle wraca, ale zwykli ludzie nie wracają już do tego. Interesuje to jedynie dziennikarzy, którzy chcą mieć zawsze powód, aby atakować Kościół.

Jednym z patronów tegorocznych Dni Młodzieży był św. Jan Paweł II. Czy Ksiądz Arcybiskup spotkał się z Nim za Jego życia?

Miałem parę spotkań. Pierwsze było podczas studiów w Rzymie w Pontificio Collegio Pio Latinoamericano, które obchodziło 150 lecie istnienia i my, księża, zostaliśmy zaproszeni przez Papieża na te uroczystości. Odbyła się wtedy Msza św. w kaplicy papieskiej i wówczas właśnie spotkałem Papieża Jana Pawła II. Podczas Mszy św. wyznaczono mnie do czytania Ewangelii. Potem Jan Paweł II był trzy razy w moim kraju. Wspominam te doświadczenia, także Jego orędzia, i Jego bardzo miłą osobowość.

Blisko Dominikany, na Haiti, są bracia Saletyni.

Możliwe, że kiedyś przybędziecie także na Dominikanę?

 Hm…

Francisco Ozoria Acosta, abp Santo Domingo na Dominikanie

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "