2022-12-02 Piątek, I Tydzień Adwentu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-12-02 Piątek, I Tydzień Adwentu

HOMILIA

Piątek, I Tydzień Adwentu, Rok A, I

(Mt 9, 27-31)


foto from http://homilieirozwazania.blogspot.com/

Nachalność w wierze

Każdy z nas nosi w swoim sercu pragnienie jakiejś zmiany, czegoś nowego. Oczekujemy, że Bóg zainterweniuje w naszej codzienności w niezwykły sposób. Jednak lata mijają, a nic się nie zmienia. Słabnie więc nasza gorliwość na modlitwie, stajemy się smutni i rozczarowani. Czemu tak się dzieje?

Odpowiedź możemy znaleźć w dzisiejszej Ewangelii. Widzimy dwóch niewidomych, którzy postanawiają zmienić coś w swoim życiu. Wykorzystują niezwykła szansę jaka ich spotyka. Oto przechodzi obok nich Jezus. Po prostu przechodzi. Nie zatrzymuje się na ich widok, nie uzdrawia. Jezus mija potrzebujących. Taka postawa może nas szokować. Przecież sam do siebie odniósł słowa z Księgi Proroka Izajasza, że został posłany po to, by przynieść niewidomym przejrzenie.

Bierność Jezus jest tylko pozorna. Mija niewidomych, ale jednocześnie prowokuje ich do wyjścia z tego wszystkiego, co dawało im pozorne bezpieczeństwo. Ruszają oni za Jezusem pozostawiając znane sobie miejsce. Ryzykują, ale są już w takiej sytuacji, że nie mając zbyt wiele do stracenia mogą zyskać nowe życie. Wołają głośno, by Jezus okazał im litość.

Na nic się zdaje to wołanie, Chrystus idzie dalej, nie zatrzymuje się. Jednak niewidomych to nie powstrzymuje, wchodzą za Nim do domu. Bez zaproszenia. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że taka postawa to zwykła nachalność. Jezus nazywa to wiarą. To dzięki niej niewidomi odzyskują wzrok i ich życie zmienia się całkowicie. Dzięki nachalnej wierze w Jezusa Chrystusa.

I nas zaprasza On do naśladowania postawy dwóch niewidomych. Do pozostawienia tego co znane i bezpieczne. Pójścia za Nim wbrew rozumowi. Wołania mimo braku odzewu. Okazania wiary tak nachalnej, która pozwala na wejście bez zaproszenia do domu Jezusa.

——————————-

dk. Tomasz Skrzęta MS – WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


   


 

Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Aby dojść do nieba, trzeba oderwać się od ziemi.”
(św. Teresa)

< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >