2022-08-11 Czwartek, XIX Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-08-11 Czwartek, XIX Tydzień zwykły

HOMILIA

Czwartek, XIX Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie św. Klary, dziewicy

(Mt 18, 21 – 19, 1)


Przebaczenie bramą do nieba

Czwarta z pięciu wielkich mów Jezusa, której zakończenie dzisiaj usłyszeliśmy dotyczy Kościoła. Ukazawszy wcześniej tajemnicę królestwa Bożego, które niczym ziarno rzucone w ziemię kiełkuje w sercach uczniów Jezus przedstawia środowisko wzrostu tego ziarna. Kościół to pierwociny obiecanego królestwa – rzeczywistość doczesna i niebieska. Z jednej strony zasiana w sercu człowieka miłość pociąga go, a z drugiej ciągle pozostaje żywy stary człowiek, który z obawy o własne życie walczy raniąc innych. Nic dziwnego, że mowa dotycząca Kościoła wskazuje narzędzia potrzebne nam do szukania i wzrastania w jedności: upomnienie, przebaczenie, pojednanie.

Dzisiejszy fragment pokazuje nam ciasną bramę, przez którą potrzebujemy przejść wyruszając w drogę do ziemi obiecanej. Są to ostatnie słowa wypowiedziane przez Jezusa w Galilei przed wyruszeniem do Jerozolimy. W pewien sposób stanowią one proroczą zapowiedź drogi dojrzewania. Aby móc owocnie przeżyć wydarzenie paschalne trzeba zgodzić się z własną kruchą kondycją i zaakceptować cierpienie płynące ze spotkania z drugim człowiekiem. Żyjąc w izolacji możemy ulec iluzji własnej doskonałości. Spotkanie z drugim człowiekiem pokazuje, że nasza ludzka, przyrodzona miłość jest niewystarczająca. Zawsze dotrzemy do granicy, w której kolejne przebaczenie będzie już ponad siły. Wybaczyć siedem razy to już szczyt heroizmu. Więcej potrafi jedynie Bóg.

Ofiarowując nam przebaczenie Bóg chce nam dać jednak coś więcej niż poczucie ulgi związane z darowaniem win. Chce się podzielić swoją miłością, swoim życiem. Chce w nas zamieszkać, by móc wybaczać innym tyle razy ile trzeba, aż wygaśnie wszelka złość i nienawiść. Mieszkając ciągle w świecie dotkniętym mentalnością Lameka odgrażającego się, że pomści wyrządzoną mu krzywdę siedemdziesięcioseidmiokrotnie mamy mieć oczy skierowane na Jezusa, który chce byśmy wybaczali. Dopiero przy ostatnim siedemdziesiątym siódmym razie wejdziemy do obiecanej ziemi odpoczynku. Przebaczenie niczym rok szabatowy uwolni nas od wszelkich długów i pozwoli rozkoszować się obecnością Boga.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
30
WRZ
Różańcowe Dni Skupienia

    Różańcowe Dni Skupienia Termin:  30... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 15:00

20
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

26
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.”
(Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >