2022-01-21 Piątek, II Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-01-21 Piątek, II Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, II Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy

(Mk 3, 13-19)


W Kościele nikt nie jest panem, wszyscy są powołani, wszyscy są posłani, wszyscy są napełnieni łaską Bożą i przez nią prowadzeni.
(Benedykt XVI)

Przywołał

Zatrzymuje mnie słowo „przywołał”, które opisuje działanie Jezusa: przywołał do siebie kobietę chorą na krwotok; przywołał uczniów, aby nakarmili tłum; przywołał dziecko, aby pokazać kto jest największy w Królestwie Bożym; i dzisiejsze – przywołanie uczniów.
Jezus przywołał tych, których sam chciał. To był wybór Jego serca, Jego osobista wola. Ten wybór odnosi się do każdego. On mnie wybrał. On mnie chciał. On mnie nosi w swoim sercu, On mnie kocha!

Aby byli z Nim

Czytamy, że Jezus ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli. „Aby byli z Nim” (tak dosłownie brzmi tekst grecki). Bycie z Jezusem! To jest najważniejsze. Ważne jest działanie, praca, tworzenie dzieł, ale najważniejsze jest bycie z Nim! Jestem z Nim, kiedy On jest we mnie.
Kiedy jestem z Nim, to słyszę nieustannie, że mnie kocha! A to wystarcza do wszystkiego. „Miłość nie uczyni cię słabym, gdyż sama jest źródłem siły. Pozwoli ci jednak ujrzeć nicość iluzorycznej mocy, na której polegałeś, zanim ją poznałeś” (Leon Bloy).

Posłani

Mam misję! Zostałem wezwany… Życie jest powołaniem. Wiara jest powołaniem. Jesteśmy powołani do głoszenia… Ale czego?
W tłumaczeniu polskim do głoszenia dodane jest słowo „nauka”. Jakoś dziwnie to brzmi… Jezus posyła nas, aby głosić kerygmat, aby nieść Dobrą Nowinę, że Bóg kocha grzeszników, że Jezus pokonał śmierć, że żyjemy dla nieba, że nie jesteśmy sierotami, że Bóg jest naszym Ojcem, a my Jego dziećmi! Posłani, aby ukazywać miłość Boga objawioną w Jezusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym!
Wielu ze zdumieniem przeciera oczy słysząc o rezygnacji młodych z katechezy szkolnej czy odejściu z Kościoła. A może dlatego, że główna „siła” poszła w głoszenie nauki, a zabrakło kerygmatu… W przeprowadzonej ankiecie Synodu Młodych archidiecezji lubelskiej wybrzmiało, że młodzi najbardziej oczekują od Kościoła doświadczenia żywego Boga.

Mocni

Wszyscy jesteśmy słabi. Nie możemy o tym zapomnieć. Ale pociesza nas, że Bóg wybiera najmniejszych, po ludzku nic nie mogących. Czyni tak, aby objawiła się w nas Jego MOC! Dlatego Jezus daje nam moc, aby leczyć chorych i wypędzać demony!
Bóg daje nam swoją Moc!
Jestem posłany także z darem kapłaństwa… „Każdy ksiądz niezależnie od tego, jakim jest człowiekiem – ma moc, której nie ma nikt inny. Na jego ciche westchnienie sam Bóg staje się mu posłuszny i chleb zmienia się w Ciało Syna Bożego, a wino w Jego Krew. Siedząc w półmroku słuchając w ciszy największych brudów Twojego życia ma moc, aby w jednej chwili sprawić, że znikną” (papież Franciszek).

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
25
SIE
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

03
WRZ
Szkoła Biblijna – spotkanie 2

Program Szkoły Biblijnej Piątek: Godz. 18.00 –... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

30
WRZ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  30 września - 2... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 15:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Panie i Boże mój, panujący na świecie obyczaj próżności i widok ludzi za nim idących wszystko niweczy. Taka bowiem w nas martwa wiara, że raczej wierzymy w to, co widzimy, niż w to, czego ona naucza. Wielką nędzę cierpią ci, którzy żyją oddani wyłącznie tym rzeczom widzialnym… O Panie mój, jak bardzo tu potrzebna jest pomoc Twoja, bez której nic uczynić nic możemy.”
(św. Teresa od Jezusa)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >