2022-01-15 Sobota, I Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-01-15 Sobota, I Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, I Tydzień zwykły, Rok C, II

(Mk 2, 13-17)


foto – Caravaggio, „Powołanie św. Mateusza”

Oferta miłującego Boga

Pan jest dobry i prawy i dlatego wskazuje drogę grzesznikom…. Wejrzyj na mnie i zmiłuj się nade mną bo jestem samotny i nieszczęśliwy”. Wersety Psalmu 25 mogą być mottem do dzisiejszej Ewangelii.

Jezus objawia nowe oblicze Boga, które nie jest już zamknięte w bezdusznym więzieniu prawa, jak nauczali faryzeusze, ale w żywym Słowie ,które ma moc czynić cuda, uzdrawiać z gorączki tego świata i paraliżu grzechu. To Słowo ma również taką moc pod wpływem, której rybacy zostawiają sieci, a celnicy swoje komory pełne pieniędzy. Lewi to drugie imię Mateusza, późniejszego Apostoła i Ewangelisty. Celnik Lewi jest pierwszą osobą w Ewangelii , o której pisze się, że Jezus spojrzał na nią. Później będzie spoglądał na innego celnika imieniem Zacheusz.

Spojrzenie Jezusa ma w sobie coś wspaniałego. To spojrzenie pełne miłości i dobroci. Spojrzenie, które nie przekreśla i nie odrzuca, a wręcz odwrotnie daje życie tym , na których inni spoglądali z pogardą, ze względu na popełnione grzechy. Jesteś celnikiem, jesteś grzesznikiem, masz potargane życie, jak strzępy starej szmaty. Może nawet jak Lewi siedzisz i liczysz pieniądze. W końcu przestaje Ciebie to cieszyć, bo szukasz miłości, która nie kocha za pieniądze, ładny wygląd , powiedzmy za coś.

Szukasz miłości, która ciebie słabego człowieka uwikłanego w sieci tego świata, żyjącego w komorze grzechu, nie odrzuci i nie osądzi, ale z miłością spojrzy i powie: „ Pójdź za mną”. Miłość Boga spoglądająca na otwarte serce grzesznika jest po prostu pociągająca, zachwycająca. Czyni cuda, leczy go i uzdrawia, a także uzdalnia do zostawienia wszystkiego i pójścia za głosem i oczami , które kochają.

Więcej , nawrócone serce Mateusza otwiera drzwi domu i zaprasza do świętowania tych wszystkich , którzy po ludzku na tę miłość nie zasłużyli. Jeden jest, który kocha grzesznika, to Jezus. Grzeszników może kochać także ten , który otrzymał tego samego Ducha co On.

——————————-

ks. Zbigniew Wal MS – duszpasterz Centrum Pojednania w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
25
SIE
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

03
WRZ
Szkoła Biblijna – spotkanie 2

Program Szkoły Biblijnej Piątek: Godz. 18.00 –... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

30
WRZ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  30 września - 2... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 15:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Panie i Boże mój, panujący na świecie obyczaj próżności i widok ludzi za nim idących wszystko niweczy. Taka bowiem w nas martwa wiara, że raczej wierzymy w to, co widzimy, niż w to, czego ona naucza. Wielką nędzę cierpią ci, którzy żyją oddani wyłącznie tym rzeczom widzialnym… O Panie mój, jak bardzo tu potrzebna jest pomoc Twoja, bez której nic uczynić nic możemy.”
(św. Teresa od Jezusa)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >