2022-01-09 Niedziela Chrztu Pańskiego Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-01-09 Niedziela Chrztu Pańskiego

HOMILIA

Niedziela, I Tydzień zwykły, Rok C, II

Święto Chrztu Pańskiego

(Łk 3, 15-16.21-22)


Bóg Pocieszyciel

Zachęta Pocieszajcie, pocieszajcie mój lud, otwiera Księgę pocieszenia Izraela. Ważny jest kontekst. Izrael jest w niewoli babilońskiej. Niewola jest ciężarem, w niewoli nie ma powodów do radości. Jest za to tęsknota, udręczenie, wyobcowanie. Dlatego nie wystarczy kilka płytkich słów. Pocieszenie ma dotknąć serca, a więc istoty, najgłębszych pokładów.

Boleśnie doświadczamy, że nasze ziemskie życie jest życiem wygnańców, ponieważ dawno temu zostaliśmy pozbawieni raju. Można powiedzieć, że historia ludzkości jest nieustanną próbą oswojenia tego stanu, zadomowienia. Szukamy pocieszenia, ponieważ w głębi odczuwamy rodzaj pustki, tęsknoty za czymś więcej. Ale nasze małe pocieszenia nie są w stanie wypełnić serca.

Wiara otwiera nas na głos pocieszenia, który płynie ze strony Boga. Naszym pocieszeniem nie są słowa, ale Słowo, Jezus Chrystus. Dzięki Niemu przestajemy być obcymi, a stajemy się domownikami Boga. Zostaje przywrócona nam godność. Z niewolników stajemy się dziedzicami fortuny, która nie podlega wahaniom giełdowym i nie jest zależna od układów geopolitycznych.

W Niedzielę Chrztu Pańskiego słyszymy głos Ojca, który zapewnia Syna o miłości. Jako ochrzczeni, a więc włączeni w misterium Chrystusa, stajemy się synami w Synu i przyjmujemy te słowa osobiście.

Niech Bóg otworzy w nas to, co zasklepione, przykryte trudem codziennych zmagań i pociesza najgłębszym z możliwych pocieszeń: jesteś moim umiłowanym, jesteś moją umiłowaną, w tobie mam upodobanie.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
25
SIE
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

29
SIE
Rekolekcje Lectio Divina

... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 16:00

09
WRZ
Szkoła Biblijna – spotkanie 2

Program Szkoły Biblijnej Piątek: Godz. 18.00 –... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.”
(św. Jan Paweł II)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >