2021-10-23 Sobota, XXIX Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-10-23 Sobota, XXIX Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XXIX Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa

(Łk 13, 1-9)


Nawrócenie albo śmierć

Słowo „życie” ma różne zastosowania. Powszechnie używamy go do opisania aktywności drugiego człowieka lub jej braku: „Skąd on ma tyle życia w sobie?”, „Jakby uszło z niego życie”, „Żyje pełnią życia”. Intuicyjnie wręcz czujemy, że można żyć zachowując funkcje biologiczne i jednocześnie nie żyć – być biernym, zapaść się w pustce. Można zginąć już za życia. Brak perspektyw na przyszłość w sposób skrajny może doprowadzić do odebrania sobie biologicznego życia, które jest konsekwencją wewnętrznej śmierci. Wielu socjologów i psychologów tak właśnie opisuje współczesne tendencje całych społeczeństw do odbierania sobie życia poprzez samobójstwo lub powszechną zgodę na eutanazję.

Ta sytuacja ma również odniesienie do wiary. Ktoś może żyć lub nie żyć wiarą. I nie chodzi tu o to, czy ktoś jest wierzący czy nie. Można bowiem być wierzącym i praktykującym, ale jednocześnie funkcjonować jak „żywy trup” bezmyślnie wykonując kolejne pobożności, które nie ożywiają. Dzieje się tak kiedy nie chcemy poddać się działaniu Bożemu i bronimy się przed nawróceniem tzn. zmianą naszego myślenia i działania z ludzkiego na Chrystusowe.

Jezus przyszedł do nas, aby uratować nas od śmierci. Mówi bardzo wyraźnie: „Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie” przypominając dwa tragiczne wydarzenia znane ówczesnym Izraelitom. Śmierć duchowa to realne, prawdziwe zagrożenie. Prawdziwe życie jest tylko w Bogu bo tylko ono wydaje najlepsze owoce. Jeśli oddamy mu siebie On będzie nas pobudzał do życia – „okopując” nas i „podlewając”, abyśmy wrócili do życia.

Jezu, który umarłeś i pokonałeś śmierć, aby dać nam prawdziwe życie, prosimy Cię o łaskę nawrócenia, abyśmy odeszli od tego co prowadzi nas ku śmierci i zobaczyli, że tylko przy Tobie możemy żyć pełnią życia.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
17
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

10
LUT
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„W życiu są noce i dnie, ale są i niedziele, te jednak zdarzają się rzadziej niż w kalendarzu.”
(Maria Dąbrowska)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >