2021-10-19 Wtorek, XXIX Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-10-19 Wtorek, XXIX Tydzień zwykły

HOMILIA

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera

(Łk 12, 35-38)


foto from https://pixabay.com/photos/

Umieć przyjąć posługę

Słyszałem, że większość kobiet (może i wszystkie?) bardzo sobie ceni to, że przynajmniej raz na jakiś czas są obsługiwane przez innych. Szczególnie te, które codziennie przygotowują posiłki dla swojej rodziny lub pracują w restauracjach czy jadłodajniach. Odpoczywają i mają wielką radość, gdy małżonek lub chłopak zaprosi je na obiad do lokalu. Są wtedy obsługiwane i jakby z drugiej strony mogą popatrzeć na siebie, na swoją służbę lub pracę zawodową. Szkoda, że wielu mężczyzn (mężów czy narzeczonych o tym nie wie lub nie pamięta).

Dziś w Ewangelii sam Jezus zapewnia, że kiedyś On sam będzie nas obsługiwał i to wiecznie. Niesamowite. Ale aby to docenić, należy najpierw samemu uczyć się służyć innym z radością i bezinteresownie. Ale też, i to może jest jeszcze ważniejsze, umieć przyjmować posługę od innych. To wcale nie jest takie oczywiste, proste i łatwe. Wymaga bowiem pokory i zrozumienia, o co tak naprawdę chodzi.

Po pierwsze, posługa innym nie może być moim kaprysem, jednorazowym wydarzeniem, by uspokoić własne sumienie i powiedzieć sobie, jaki to ja jestem dobry. Nie może być „na pokaz”, nie może być zmuszaniem kogoś do jej przyjęcia. To nie „akcja” świąteczna i „ z okazji dnia…”.

Po drugie, do czynienia dobra, do tego, by pomóc innym trzeba być zawsze gotowym. To tak jak strażak. Zawsze musi czuwać, by móc wyruszyć jak tylko będzie pożar, powódź, lub inne niebezpieczeństwo. Nigdy nie może być napisu w moim sercu: „zamknięte, zaraz wracam, urlop, itp.”

Po trzecie, nie uważać się za samowystarczalnego, za tego, który nie potrzebuje pomocy od innych. „Ja sam sobie poradzę”. „nie chcę pomocy od innych”. To pycha. Nawet wtedy, gdy mógłbym sam coś zrobić, a ktoś inny proponuje pomoc, trzeba ją przyjąć i umieć się nią cieszyć. To świadczy o wielkości człowieka. Ale przede wszystkim taka postawa otwiera na Boga. Otwiera na to, że sam Bóg, Człowiek, Zbawiciel świata, Jezus Chrystus będzie mi usługiwał. A nie tylko to. On już teraz mi służy. Jest na każde zawołanie, obiecał każdą możliwą pomoc. Powiedział nawet, że bez Jego pomocy „nic nie możemy uczynić!”. A my wciąż to samo. Jak małe dzieci: „Mamusiu, Tatusiu: ja siam”.

Św. Piotr w Wieczerniku już to przerabiał. Nie powtarzajmy jego błędu. „Jeśli Ci nóg nie umyję, nie będziesz miał udziału ze mną”.

Lekcja jest prosta a skutek pewny. Czy z tego skorzystamy teraz, w tym czasie? Bo jak nie to i w wieczności zostaniemy sami.
Panie, naucz mnie służyć innym i cenić sobie ich pomoc. Ale nade wszystko Twoją wobec mnie posługę teraz i pragnąć jej w wieczności.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Republice Czeskiej w Boskov, dom rekolekcyjny

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
17
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

10
LUT
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„W życiu są noce i dnie, ale są i niedziele, te jednak zdarzają się rzadziej niż w kalendarzu.”
(Maria Dąbrowska)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >