2021-10-17 XXIX Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-10-17 XXIX Niedziela zwykła

HOMILIA

Niedziela, XXIX Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mk 10, 35-45)


OBURZENIE

Ten moment kiedy wciągamy więcej powietrza, aby zagrzmieć: Stop! Hola! Kiedy mamy okazję wejść w rolę strażników porządku. Jako początkujący katecheta w przedszkolu obserwuję maluchów, którzy świetnie odnaleźliby się jako dziesięciu pozostałych. Dzieci pełne są ideałów sprawiedliwości, dlatego zadają niestosowne pytania i nieskrępowane udzielają odpowiedzi zawstydzających kolegów i dorosłych.

Z tą podstawą przejdźmy do świata dorosłych i spójrzmy na apostołów, którzy jak jeden mąż okazują się łakomi awansu. Jakub i Jan mają nawet uczciwszy sposób, ponieważ wprost zwracają się do Jezusa. Trochę się wstydzą i podchodzą bliżej, aby nie mówić za głośno.

Pozostali widząc, że Jezus nie pochwalił synów Zebedeusza odpalają salwę krytyki i obscenicznie okazują, jak bardzo są zgorszeni niestosownym zachowaniem tych braci. Ci próbują ugrać swoje na potknięciu innych. Robią coś jeszcze gorszego niż Jakub i Jan, ponieważ w białych rękawiczkach windują mniemanie o samych sobie i nie zwracają się z tym do Jezusa, aby to skomentował.

My także możemy zaglądać do swojego serca. To, co najłatwiej i najmocniej nas oburza w zachowaniu innych, bywa najczęściej tym, do czego sami się nie przyznajemy – do niektórych pragnień i fantazji. O ważności, o atrakcyjności, o popularności, o wrażeniu bycia sprawiedliwym i poważanym oraz wielu innych źródeł, z których próbujemy wszelkimi sposobami wypełnić pustkę – brak poczucia wartości. Coś w nas zaczyna wierzyć, że jeśli będziemy prezesami, dyrektorami, profesorami to cokolwiek zmieni. Zmieni… Będziemy bardziej zabiegani i obciążeni odpowiedzialnością, więc będziemy pozwalali naszym podwładnym odczuć naszą władzę i uciskać ich (to wciąż aktualne w wielu zakładach pracy).

Poczucie swojej wartości odnajdziemy jedynie w Chrystusie. Ps 62,6: Spocznij jedynie w Bogu, duszo moja, bo od Niego pochodzi moja nadzieja. Wpatrując się w Niego, ostudzimy chorobliwe aspiracje i zaczerpniemy inspirację do służenia domownikom i podwładnym jak Syn Człowieczy. On wciąż chce w nas i przez nas służyć dzisiaj.

——————————-

diakon Kamil Stącel MS – WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
17
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

10
LUT
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„W życiu są noce i dnie, ale są i niedziele, te jednak zdarzają się rzadziej niż w kalendarzu.”
(Maria Dąbrowska)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >