2021-10-15 Piątek, XXVIII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-10-15 Piątek, XXVIII Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, XXVIII Tydzień zwykły, Rok A, II

Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

(Łk 12, 1-7)


https://pixabay.com/pl/photos/

Do uczniów

Słowo pełne mocy

Dzisiejsza Ewangelia rozpoczyna się od stwierdzenia, że wokół Jezusa gromadzą się tłumy ludzi, żeby Go zobaczyć, a przede wszystkim, żeby Jego słuchać. Św. Mateusz napisze, że mówił jak „Ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie i faryzeusze”.

Najwidoczniej wieści o Chrystusie rozchodzą się bardzo szybko. Jego Słowo ma moc uzdrawiania, wskrzeszania, dokonywania spektakularnych cudów, ale również przemiany życia, pójścia za Mistrzem z Nazaretu w nieznane, zostawienia komór celnych, majątku i rozdawania go ubogim.

Nauczyciel jednak nie zwraca uwagi na tłumy, do nich przemówi później.

Przestroga dla uczniów

Kieruje najpierw Słowo do swoich uczniów: „strzeżcie się kwasu” – to znaczy obłudy faryzeuszów. Nazywa ich obłudnikami, ponieważ przed ludźmi zachowują się, jakby byli wzorem doskonałości, jednak w swoim wnętrzu są niegodziwi. Potrafią innym wytykać ich wady i grzechy, nie dostrzegając nigdy swoich braków i błędów. Św. Paweł napisze: „odrobina kwasu, całe ciasto zakwasza” i Jezus posługując się tym obrazem chce powiedzieć, że postawa faryzeuszy ma zły wpływ na ludzi i nie nadają się oni na dobrych pasterzy, raczej mają postawę najemnika, rozbójnika i złodzieja. Jezus mówi, że obłuda wcześniej czy później wyjdzie na jaw.

Bezgraniczne zaufanie

Jezus mówi do uczniów jak do swoich przyjaciół, żeby nie bali się tych, którzy zabijają ciało. To znaczy ludzie, którzy mogą ich prześladować, z powodu tego, że są uczniami Jezusa. Powinni bać się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Wiemy, że Bóg sam nie wrzuca ludzi do piekła, to nie jest Jego cel. Piekło człowiek wybiera sobie sam.

W świetle słów Chrystusa wynika, że życie doczesne nie jest najważniejszą wartością. Jedynym celem powinno być życie wieczne. Jezus zaprasza uczniów, a także i nas do ufności w miłość Bożą, która sprawia, że nie ma się co bać prześladowców, skoro Bóg wie ile włosów na głowie ma każdy człowiek, czy zatem nie zna wszystkich naszych trosk, problemów i bolączek i nie weźmie ich na siebie, aby je rozwiązać?

——————————-

ks. Zbigniew Wal MS – duszpasterz Centrum Pojednania w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
17
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

10
LUT
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„W życiu są noce i dnie, ale są i niedziele, te jednak zdarzają się rzadziej niż w kalendarzu.”
(Maria Dąbrowska)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >