2021-10-06 Środa, XXVII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-10-06 Środa, XXVII Tydzień zwykły

HOMILIA

Środa, XXVII Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Brunona, prezbitera

(Łk 11, 1-4)


foto from https://pixabay.com/

Pokaranie Boskie

«Jonasz wyszedł z miasta, zatrzymał się po jego wschodniej stronie, tam zrobił sobie szałas i usiadł w cieniu, aby widzieć, co się będzie działo w mieście». Przekorny prorok, po trzech dniach wykrzykiwania na ulicach Niniwy, że zostanie zniszczona, teraz patrzy z daleka w oczekiwaniu na przykładne ukaranie mieszkańców tego miasta, wcale nie licząc na miłosierdzie Boga. A Bóg przebaczył Niniwie widząc jej odwrócenie się od popełnianego zła i pokutę. I to się Jonaszowi wyjątkowo nie spodobało i – jak podaje dzisiejsze pierwsze czytanie – oburzył się.

Czy my czasem nie jesteśmy niedaleko od jego postawy? Czy my sami nie odczuwamy wewnątrz nas tego odczucia, że złoczyńcy powinni być przykładnie ukarani, uwięzieni, odizolowani, upokorzeni, napiętnowani, wyrzuceni, zmarginalizowani, pouczeni, napomnieni, i tak dalej, i tak dalej. Sposobów na naprawę sytuacji nie szukamy w niczym innym tylko w kiju i odwecie. I najlepiej, żeby to było ukaranie Boskie, a nie ludzkie. Bo przecież to tylko Bóg jest sprawiedliwy i tylko On „za dobre wynagradza, a za złe karze”. Ile w nas jest tego pragnienia, aby sprawiedliwości Bożej stało się zadość i to jeszcze za naszego życia.

Jesteśmy nafaszerowani obrazami Boga grzmiącego potężnym głosem, zalewającym grzeszną ludzkość potopem, pochłaniającym zgraje nieposłusznych otwarciem gardła ziemi, i wiedzę o tym „bogu” czerpiemy z fantastycznych filmów fabularnych albo kryminałów podszytych fabułą z czasów średniowiecza lub skandalów i wynaturzeń z historii Kościoła ciągle nam przypominanych w kinach, teatrach i mediach. Niemal na każdym kroku wiara w Boga objawionego Mojżeszowi i ukazana we wcielonym Synu Bożym, Jezusie Chrystusie, jest szykanowana i wyśmiewana. A my sami nie umiemy spojrzeć na grzechy ludzi i upodlenie człowieka z punktu widzenia Jezusa Chrystusa. Raczej byłoby nam łatwiej zrozumieć karę wystosowaną ręką Boską niż doszukiwać się innego rozwiązania zaistniałej od zarania grzechu sytuacji.

W Ewangelii dzisiejszej padają bardzo znane słowa: „przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini”. Znane słowa, prawda? Tylko że tuż za nimi są inne: „i nie dopuść abyśmy ulegli pokusie”. Jakiej pokusie?

No, może dzisiaj – tak dla treningu – przydałoby się poprosić o nie uleganie pokusie bycia – jak prorok Jonasz – „słusznie śmiertelnie zagniewanym” i oczekiwania na „pokaranie Boskie” tych, którzy nam na codzień krew psują…
… i zacząć się modlić o miłość do nich i prosić o ocalenie ich życia wiecznego przez wylanie na nich łaski Bożej.

——————————-

ks. Karol Porczak MS – posługuje w Peterborough, Anglia

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
08
LIS
Rekolekcje kapłańskie I tura 2021

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 8 - 11... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

15
LIS
Rekolekcje kapłańskie II tura 2021

Zapraszamy na II turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 15 – 18... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
LIS
Rekolekcje Trzeźwościowe – 3

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Kolejne spotkanie 19 listopad... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Miłość Boga jest przedsmakiem nieba.”
(św. Jan Maria Vianney)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >