2021-10-03 XXVII Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-10-03 XXVII Niedziela zwykła

HOMILIA

Niedziela, XXVII Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mk 10, 2-16)


foto from https://pixabay.com/pl/

NAJGŁĘBSZA TĘSKNOTA CZŁOWIEKA

Bóg stworzył człowieka, który swoje człowieczeństwo przeżywa jako mężczyzna lub kobieta. Stworzył ich osobnych ale nie odizolowanych. Stworzył ich jak światło i ciemność, jak dzień i noc, jak wody na ziemi i wody w niebie – niejako w oddzieleniu ale dążących do spotkania i wzajemnego obdarowania. Człowiek, stworzony na podobieństwo swojego Stwórcy, dąży do tworzenia wspólnoty z osobą, która nie jest identyczna z nim, choć ma jedną naturę.

Na tle takiego obrazu człowieka pytanie faryzeuszy z dzisiejszej Ewangelii brzmi jak zgrzyt: czy zerwanie więzi jest legalne i kiedy takie jest? Bo przecież prawo pozwala… Ale czy o legalność tu chodzi? Czy raczej o zrealizowanie najgłębszej tęsknoty człowieka.

Człowiek chce być osobny – mówi Jezus – opuści przecież swoich rodziców. Ale ta odrębność nie jest celem – celem jest stworzenie kolejnej wspólnoty, opartej na wzajemnym obdarowywaniu się sobą. Dlaczego więc przepis prawa pozwalający na zerwanie więzi wyłącznej, miłosnej, małżeńskiej? Z powodu skostnienia serca – nieumiejętności przyjmowania i dawania siebie. Wynika ono z oddzielenia się od miłości Boga. Człowiek skazał się na tą nieszczęsną izolację, a co za tym idzie, na usztywnienie, na zamknięcie w sobie samym. Boi się odkrywać swoją tożsamość, a nie wiedząc kim prawdziwie jest, nie chce i nie umie być darem dla drugiego.

Jezus mocno napomina, żebyśmy nie rozdzielali siebie samych od Niego ale przyjmowali Jego przyjaźń jak ufne dzieci. Możemy mieć udział we wspólnocie z Nim tylko wtedy, gdy przyjmiemy ją jako dar. Dziecko nie posiada władzy i znaczenia by zmusić kogokolwiek do życzliwości lub zainteresowania. Może jedyne prosić i przyjmować. Postawa dziecka pozwoli nam doświadczyć czułości Boga, która ożywia nasze serca, czyni je zdolnymi do przyjmowania i dzielenia się z innymi przyjętym dobrem.

——————————-

ks. Krzysztof Kowal MS – socjusz nowicjatu, mieszka w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
08
LIS
Rekolekcje kapłańskie I tura 2021

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 8 - 11... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

15
LIS
Rekolekcje kapłańskie II tura 2021

Zapraszamy na II turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 15 – 18... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
LIS
Rekolekcje Trzeźwościowe – 3

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Kolejne spotkanie 19 listopad... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Miłość Boga jest przedsmakiem nieba.”
(św. Jan Maria Vianney)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >