2021-09-09 Czwartek, XXIII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-09-09 Czwartek, XXIII Tydzień zwykły

HOMILIA

Czwartek, XXIII Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Piotra Klawera, prezbitera

(Łk 6, 27-38)


foto from https://pixabay.com/photos/

Odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone

W jaki sposób odpuszczać, przebaczać, gdy tyle emocji i poczucia krzywdy? Za kilka dni rozpoczną się kolejne obchody żydowskiego święta Yom Kippur. Mówimy że jest to Dzień Pojednania. Żydowska tradycja odwołuje się do historii Mojżesza, który zszedł z góry Synaj i oznajmił Izraelowi, że Bóg wybaczył im grzech związany z kultem złotego cielca.

W języku hebrajskim są trzy różne słowa odnoszące się do przebaczenia: selicha, mechila i kapara. Każde tych słów odsłania inny aspekt. Rabini uczą że pierwszy termin składa się z tych samych liter, co słowo chasal, które oznacza „kończyć”. Tak więc przychodzi moment decyzji, kiedy trzeba odciąć się od przeszłości, doznanej krzywdy i spojrzeć w przyszłość.

Mechila przenosi nas na kolejny poziom. To słowa oznacza także głęboki tunel i zaprasza do tego, aby wykorzenić ból, który jest głęboko w sercu. W jaki sposób? Mechila ma wspólny rdzeń ze słowem machol, które oznacza radosne świętowanie. Psalm 30 opisuje to tak: Zamieniłeś w taniec mój żałobny lament, wór zdjąłeś ze mnie, obdarzyłeś radością. Na tym poziomie człowiek dochodzi od przekonania, że to, co bolesne, może być przemienione w radość. Jeśli nie, to człowiekowi grozi machala czyli choroba. Brak przebaczenia może być jak trucizna, która zatruwa życie.
Ostatni poziom (kapara) pochodzi od słowa kofer, czyli zastępowanie jednej rzeczy inną. Można wyobrazić sobie małżonków, którzy przeżywają trudne chwile. Ich wytrwałe dążenie do pojednania owocuje tym, że ich miłość staje się głębsza po przebaczeniu od tej, którą mieli przed kłótnią.

Czy wiedza o tych rozróżnieniach wystarczy, aby kochać bardziej niż grzesznicy, o których wspomina w dzisiejszej Ewangelii Jezus? W większości sytuacji nie wystarczy. Wiedza nie zbawia, a nasze poczucie krzywdy i emocje potrafią skutecznie zgasić chęć przebaczania. Zbawia Chrystus. Niech On zamieszka w naszych sercach, bo On jest naszym Pojednaniem. Przekonał się o tym Paweł Apostoł i nas również dzisiaj do tego zachęca: Słowo Chrystusa niech w nas przebywa z całym swym bogactwem.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
08
PAŹ
Rekolekcje ze św. Andrzejem Bobolą

CENTRUM POJEDNANIA LA SALETTE zaprasza na Rekolekcje ze św.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

22
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00

22
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Jeśli pragniesz znaleźć spoczynek na tym i przyszłym świecie, to powtarzaj sobie przy każdej okazji: Kim jestem? I nie sądź nikogo.”
(Ojcowie Pustyni)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >