2021-09-06 Poniedziałek, XXIII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-09-06 Poniedziałek, XXIII Tydzień zwykły

HOMILIA

Poniedziałek, XXIII Tydzień zwykły, Rok B, I

(Łk 6, 6-11)


Szabatem jest Chrystus

Jezus nie cofa się przed pułapkami ludzkimi, które miały na celu doprowadzić Go do konfliktu „czynienia” czegokolwiek – nawet dobra – w dniu szabatu. Jest doskonale świadomy łamania tej reguły. Ale jest też Mesjaszem, który wypełnia czasy MESJASZA, czyli szczególnej obecności Boga pośród ludzi w widzialnej naturze ludzkiej. Jest lokalizowalny, dostrzegalny, słyszalny a nawet namacalny. Jest w swoim żywiole, któremu na imię Syn Boga Wcielony.

W tym okresie nie odmówił nikomu uzdrowienia; nie zagłuszył nigdy sumienia; nie zaniedbał upominania i nie zniechęcił się ciągłym brakiem zrozumienia wśród ludzi. Ba! Nawet Jego uczniowie Go bardzo często nie rozumieli.

Dlatego też w dzisiejszej Ewangelii widać, jak chętnie Nasz Pan urządza „pokazowe” uzdrowienie człowieka z uschłą ręką. Wyprowadzając go na środek i zadając pytanie tym, którzy widzieli Jezusa jako „łami-szabata” (jeżeli ktoś jeszcze pamięta termin „łamistrajka”, to wie, o czym mówię): jest zasada, jest jakaś dyscyplina grupowa podzielana przez większość, ale niektórzy się wyłamują, nie zawsze podając powody takiego postępowania.

Jezus nie musi się tłumaczyć, dlaczego notorycznie gwałci świętą regułę szabatu: Się-Nie-Pracuje!! Ale jak może złamać to prawo szabatu, ktoś, kto JEST SZABATEM SAMYM W SOBIE, który trwał około 30 lat. Nasz Pan, już tu na ziemi, zapowiada w ten sposób prawo Niebiańskiego Szabatu, w którym odpoczywa się w Bogu tak przykładnie, że każda czynność jest uwielbieniem Boga, chwałą Jego majestatu, ciągłym dziękczynieniem i wdzięcznością za możliwość bycia w doskonałej więzi, symbiozie, z Bogiem bez cienia zmęczenia czy trudu. Tak traktował dzień Szabatu Jezus w czasie swojego pierwszego przyjścia i pobytu na ziemi. Bo szabat na ziemi to odpoczynek od siebie, swojego zmęczonego ciała, roztrzęsionego umysłu, poszarpanych nerwów, przemęczonych oczu, głodu, pragnienia i braku snu i całej tej „miałkiej” reszty i przylgnięcie do Boga całym sercem, umysłem, siłami, duszą. Nawet jeżeli jest to tylko osiągalne w sferze pragnienia i tęsknoty.

Będąc tu, na ziemi, możemy dokonać zaledwie lekkiego retuszu naszej sytuacji życiowej przez kilka minut odpoczynku dziennie, kilkoma godzinami snu w nocy, odpoczynkiem niedzielnym raz na tydzień, dwoma okresami ferii świątecznych i paroma dniami urlopu. Więcej się nie da!

Ale w Niebie, gdzie jest Jezus, Ojciec i Duch Święty szabat będzie trwał, trwał i trwał… Warto więc poczekać, a na razie trochę poćwiczyć takiego rodzaju odpoczywanie w każdą niedzielę i święto.

 

——————————-

ks. Karol Porczak MS – posługuje w Peterborough, Anglia

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
08
PAŹ
Rekolekcje ze św. Andrzejem Bobolą

CENTRUM POJEDNANIA LA SALETTE zaprasza na Rekolekcje ze św.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

22
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00

22
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Jeśli pragniesz znaleźć spoczynek na tym i przyszłym świecie, to powtarzaj sobie przy każdej okazji: Kim jestem? I nie sądź nikogo.”
(Ojcowie Pustyni)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >