2021-09-05 XXIII Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-09-05 XXIII Niedziela zwykła

HOMILIA

Niedziela, XXIII Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mk 7, 31-37)


foto from http://homilieirozwazania.blogspot.com/

OD CIAŁA DO DUCHA

Żyć jak najdłużej będąc w dobrej kondycji to pragnienie większości ludzi na świecie. Gdy pojawia się choroba trzeba ją jak najszybciej wyleczyć. Jest to zupełnie normalna reakcja człowieka powodowana wrodzonym pędem zachowania życia.
W Ewangeliach czytamy wiele opisów uzdrowień, jakich dokonał Jezus. Czynił to na przeróżne sposoby. Bezdotykowo i na odległość – jak uzdrowienie sługi setnika (Mt 8,5-13). Innym razem kobiecie cierpiącej na krwotok wystarczył dotyk szaty Jezusa (łk 8,40-48).

W dzisiejszej Ewangelii Jezus uzdrowią głuchoniemego poprzez fizyczny kontakt z upośledzonym. I nawet, gdy w ślinie widzimy (za ojcami Kościoła) symbol Ducha Świętego, to nie umniejsza naszego zdziwienia nad bardzo cielesnym obrazem tego uzdrowienia. Z dotykiem i śliną mamy do czynienia na co dzień. Codzienny pokarm i napój – jak chleb i wino dla ówczesnych – spontanicznie prowadzą nasze myśli ku Eucharystii. Widzimy jak za sprawą Jezusa zwykłe rzeczy nabierają boskiego wymiaru.

Święty Josemaria Escriva (założyciel Opus Dei) ludziom poszukującym życia duchowego radził rozważać człowieczeństwo Jezusa. Ludzie ci stwierdzali później rzadko uświadamianą prawdę, że życie duchowe musi być zakorzenione w życiu cielesnym i z niego się rozwijać.

Zajmowanie się tylko cielesnością może prowadzić do patologii i wynaturzeń. Badania przeprowadzone w Anglii przed prawie dziesięciu laty na grupie wiekowej między 18. a 39. rokiem życia pokazały, że 46 procent z nich określa się jako heteroseksualni, 6 procent jako homoseksualni, a 43 procent uważa, że jest pomiędzy tym dwoma grupami. Święty Jan Paweł w Teologii Ciała pisał: „Ciało objawia duchową konstytucję człowieka. Uśmiech pokazuje czy ktoś jest szczęśliwy. Szczęścia nie można naukowo zmierzyć. Objawia się ono w wyrazie ciała”.

Jezus chce szczęścia człowieka, a do niego należy właściwie przeżywana cielesność. Spróbujmy i my rozważać Człowieczeństwo – a przede wszystkim Ciało Chrystusa, które po Jego śmierci i zmartwychwstaniu przemieniło się i odnowiło. Również i nasze ciało może się odrodzić, gdy będziemy mieć właściwą relację z Jezusem w Jego Ciele.

W najbliższą środę świętujemy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. 12. września przypada wspomnienie Imienia Maryi, a 19. września obchodzimy 175 rocznicę objawienia Matki Bożej na La Salette. Oddawanie czci Maryi jest niczym innym, jak czczeniem Wcielenia Bożego. Pozwólmy Jej, by prowadziła nas za rękę, a wtedy będziemy iść we właściwym kierunku – od cielesności do duchowości.

——————————-

ks. Witold Kuman MS – proboszcz w Burgkirchen (Niemcy)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
08
PAŹ
Rekolekcje ze św. Andrzejem Bobolą

CENTRUM POJEDNANIA LA SALETTE zaprasza na Rekolekcje ze św.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

22
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00

22
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Jeśli pragniesz znaleźć spoczynek na tym i przyszłym świecie, to powtarzaj sobie przy każdej okazji: Kim jestem? I nie sądź nikogo.”
(Ojcowie Pustyni)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >