2021-09-04 Sobota, XXII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-09-04 Sobota, XXII Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XXII Tydzień zwykły, Rok B, I

(Łk 6, 1-5)


foto from https://pixabay.com/pl/

Pan szabatu

Czego nie można czynić w szabat? W Nowym Testamencie możemy znaleźć następujące zakazy: przenoszenia łóżka (J 5,10), uzdrawiania (Mk 3,2; Łk 13,14), zrywania przez uczniów kłosów zbóż (Mt 12,2) i pokonywania pieszo dystansu dłuższego niż skodyfikowany zasięg „drogi szabatowej” (Dz 1,12). To tylko kilka z zasad opisanych w 39 grupach, których pobożnym żydom nie wolno robić w Szabat. Są one związane z czynnościami, które były wykonywane podczas budowania Przybytku – miejsca poświęconego Bogu. Zatem szabat to przestrzeń spotkania z Bogiem, święty czas przebywania z Nim.

Jezus przypomina wydarzenie z życia Dawida, który razem z towarzyszami spożywa chleby pokładne przeznaczone tylko dla kapłanów. Złamali prawo bo byli głodni. Podobnie jest z Jego uczniami, którzy zrywali kłosy, aby zaspokoić podstawową potrzebę każdego człowieka. Jezus zna doskonale człowieka zatem pozwala mu, aby napełnił swój żołądek, by następnie był gotowy napełnić swoje serce poprzez przebywanie z Nim. Widzieć w całości i rozumieć drugiego to chyba jedna z trudniejszych lekcji, którą daje nam Pan.

Jakie jest moje przeżywanie niedzieli? Trzeba iść do kościoła… Niestety przebywanie z Bogiem dla wielu staje się przykrym obowiązkiem, którego pominięcie grozi zaciągnięciem na siebie grzechu. Czy mam głód Boga, czy raczej przeżywam nieustanny lęk przed uniknięciem kary? Nie warto żyć w ciągłym zastanawianiu się co wolno a co nie. Raczej warto pytać się co jest ważniejsze a co mniej ważne.

——————————-

ks. Łukasz Soczek MS – dyrektor Postulatu, mieszka w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
08
PAŹ
Rekolekcje ze św. Andrzejem Bobolą

CENTRUM POJEDNANIA LA SALETTE zaprasza na Rekolekcje ze św.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

22
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00

22
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Jeśli pragniesz znaleźć spoczynek na tym i przyszłym świecie, to powtarzaj sobie przy każdej okazji: Kim jestem? I nie sądź nikogo.”
(Ojcowie Pustyni)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >