2021-09-01 Środa, XXII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-09-01 Środa, XXII Tydzień zwykły

HOMILIA

Środa, XXII Tydzień zwykły, Rok B, I

(Łk 4, 38-44)


foto from https://pixabay.com/photos/

On jest Mesjaszem!

Tytuł Mesjasz (w języku greckim „Chrystus„) nadany Jezusowi, znaczył „namaszczony„. W Starym Testamencie królowie, kapłani i prorocy byli konsekrowani przez namaszczenie: namaszczano ich głowy pachnącym olejem. To nie był tylko ryt zewnętrzny, ale nadawał osobie nową jakość i przeznaczenie do nowej misji. Kiedy prorok Samuel namaszcza na króla Saula, mówi do niego: „Oto staniesz się innym człowiekiem i przyłączysz się do proroków„. Namaszczenie Jezusa nie dokonuje się przez pachnący olej, olej materialny, ale przez olej duchowy, którym jest Duch Święty. W czasie chrztu w Jordanie, Jezus został oficjalnie namaszczony, stał się Chrystusem – został ogłoszony przez Boga jako namaszczony. W synagodze w Nazarecie sam Jezus wyjaśnia, co zdarzyło się w czasie chrztu. Mówi: „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność…„. Jezus Chrystus przybliża się do każdego z nas i pragnie nas namaszczać swoim Duchem. W Jego obecności zło zostaje związane i wyrzucone z naszego życia, wszelka „gorączka” paraliżująca i uniemożliwiająca wypełnianie misji ustępuje.

Cyryl Jerozolimski, kiedy wyjaśniał wiernym tytuł – Chrystus – mówił: „Wy się nazywacie chrześcijanami. Dlaczego nazywacie się chrześcijanami? Co to znaczy: chrześcijanie? To znaczy: „Namaszczeni na podobieństwo Chrystusa, który jest Namaszczony„. Wszystkie dary, łaski, charyzmaty, które otrzymujemy pochodzą z namaszczenia Chrystusa. Namaszczanie, jakie przyjęliśmy przy chrzcie i przy bierzmowaniu, uzdolniło nas do poddania się kierownictwu Ducha. My nie żyjemy według ciała, ale według ducha – powie św. Paweł. Trzeba każdego dnia prosić Ducha Świętego, by dał nam swoje namaszczenie, tak aby to, co mówimy czy robimy, nie było już po prostu działaniem ludzkim, ale by Duch działał przez nas. To dotyczy każdego chrześcijanina, na przykład kogoś, kto żyje w rodzinie i musi podjąć decyzję dotyczącą rodziny, dzieci, trzeba prosić o namaszczenie Ducha. W pierwszym liście św. Jan powie: „Otrzymaliście namaszczenie Ducha i nie potrzebujecie niczyjego pouczenia, bo to namaszczenie, które jest w was, poucza was o wszystkim„.

Ojcze Niebieski, w imię Jezusa proszę Cię o namaszczenie Twojego Ducha!

——————————-

ks. Wawrzyniec Skraba MS – mistrz nowicjatu, mieszka w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
08
PAŹ
Rekolekcje ze św. Andrzejem Bobolą

CENTRUM POJEDNANIA LA SALETTE zaprasza na Rekolekcje ze św.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

22
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00

22
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Jeśli pragniesz znaleźć spoczynek na tym i przyszłym świecie, to powtarzaj sobie przy każdej okazji: Kim jestem? I nie sądź nikogo.”
(Ojcowie Pustyni)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >