2021-07-17 Sobota, XV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-07-17 Sobota, XV Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XV Tydzień zwykły, Rok B, I

(12, 14-21)


foto from https://pixabay.com/

Wyczucie chwili

Gdy Faryzeusze knują – Jezus uchodzi. To może być dla nas niejasne. Dlaczego teraz Pan Jezus ratuje się przed gniewem faryzeuszy ucieczką, a w ogrodzie oliwnym daje się pojmać?

Sam Jezus tłumaczył, że jeszcze nie nadeszła Jego godzina (J 2, 4; 8, 20) a później – oto nadeszła godzina (Mt 26, 45; J 17, 1). Chrystus jest bardzo wrażliwy na punkcie czasu i jego znaków (Mt 16, 3). Posiada wyczucie chwili i swoim postępowaniem naucza nas tej postawy. Polega ona na czujności w obserwowaniu rozwoju sytuacji, czasami na czekaniu, czasami reagowaniu oraz na rozpoczęciu z odpowiednim wyprzedzeniem dłuższych procesów. Robert Bly w swojej książce „Żelazny Jan. Rzecz o mężczyznach” odnajduje te zdolności zintegrowane w osobach KUCHARZA i CHEMIKA. Cały kunszt gotowania polega na umiejętnym operowaniu czasem podgrzewania, studzenia, połączenia składników i „przegryzania się”. Kto się tego nauczył – zachwyca smakiem. Kto nie umie interpretować czasu – zostawia niesmak.

Jest taki czas, kiedy praktycznie nic się nie robi – to żałoba. Kto rozumie ten czas – milknie w zadumie, kto nie rozumie – zraża do siebie ludzi nietaktownym zachowaniem.

Umiejętność wrażliwości na czas i jego znaki chroni nas przed dwiema niebezpiecznymi postawami: fundamentalistycznej stagnacji (zawsze tak było!) i bezcelowej zmienności (byle nie było tak jak już było!).

Chrystus reagując w odpowiedniej chwili daje pokój swojej Oblubienicy – Kościołowi (Tobie i mnie), ponieważ w najodpowiedniejszym momencie przychodzi ze wsparciem – nie za szybko, aby nie pozbawić nas możliwości ponoszenia koniecznych trudów dla odwzajemnienia miłości do Niego – nie za późno, aby nie pozwolić nam się wyprzedzić w okazywaniu miłości.

——————————-

dk Kamil Stącel – Sanktuarium Zgromadzenia Księży Saletynów

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
15
SIE
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – przygotowanie do spowiedzi generalnej... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

29
SIE
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński 29 sierpnia 2021 roku - godz. 19:00 5... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

03
WRZ
Szkoła Biblijna – spotkanie 1

   "Kazanie na Górze" prowadzi ks. dr hab.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Świat, w którym jest tak wiele hałasu, tak wiele zagubienia, potrzebuje milczącej adoracji Jezusa ukrytego w hostii. Trwajcie w modlitwie adoracji i uczcie wiernych tej modlitwy. W niej znajdą pocieszenie i światło ludzie strapieni.”
(Benedykt XVI)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >