2021-07-09 Piątek, XIV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-07-09 Piątek, XIV Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, XIV Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy

(Mt 10, 16-23)


Roztropni i nieskazitelni

Wakacje, nawet te w czasie pandemii, zachęcają do szukania chwil relaksu, beztroski, odpoczynku. Kto może, rusza nad morze, nad jeziora lub w góry. Ci bardziej odważni, zasobni, zaszczepieni (można podkreślić najbardziej pasujące) już byli lub będą w Chorwacji, w Grecji, w Hiszpanii.

Jak pozostać roztropnym i nieskazitelnym podczas urlopu? Bo chociaż prześladowania chrześcijan w znikomym stopniu dotyczą naszej części świata, to uczeń Chrystusa bardzo często może czuć się jak owca między wilkami nie tylko na Ibizie, ale i w Zakopanem i w małej letniskowej mazurskiej miejscowości.

Opowiadali mi znajomi, którzy kilka lat temu zafundowali sobie tygodniowe all inclusive, gdzieś na południe od Polski, że długo szukali kościoła, aby móc przeżyć Eucharystię i następnym razem z większą rozwagą podejmą decyzję o wyborze hotelu. Bliskość morza to nie wszystko.

Jest niewielka miejscowość letniskowa, gdzie nie ma kościoła, ale są wierzący wczasowicze. Są na tyle przekonani do niedzielnej Eucharystii, że zorganizowali zarówno tymczasową letnią kaplicę, jak i przekonali księdza z pobliskiej parafii, żeby przyjeżdżał do nich i sprawował Eucharystię. Jeśli jest w tym wygodnictwo, to chętnie bym widział jego przejawy w o wiele większych skupiskach polskiej emigracji w Anglii, Norwegii lub innym kraju.

Znam małżonków, którzy nie bez trudu, podejmują decyzję o wypoczynku wakacyjnym połączonym z formacją religijną. Wilkami okazują się członkowie dalszej rodziny, koledzy z pracy, którzy są wręcz gotowi pożreć kogoś, kto chce spędzić urlop bez osłabiania więzi z Bogiem.

Klasyczne prześladowania chrześcijan to problem odległy dla wierzących w naszym kraju. Słowo Boże zaprasza nas do małych kroków w wyborach, których dokonujemy w codzienności. Być może kiedyś przyjdą poważne próby i ten, kto był wierny w małej rzeczy, będzie w stanie sprostać trudniejszym doświadczeniom.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
15
SIE
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – przygotowanie do spowiedzi generalnej... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

29
SIE
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński 29 sierpnia 2021 roku - godz. 19:00 5... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

03
WRZ
Szkoła Biblijna – spotkanie 1

   "Kazanie na Górze" prowadzi ks. dr hab.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Świat, w którym jest tak wiele hałasu, tak wiele zagubienia, potrzebuje milczącej adoracji Jezusa ukrytego w hostii. Trwajcie w modlitwie adoracji i uczcie wiernych tej modlitwy. W niej znajdą pocieszenie i światło ludzie strapieni.”
(Benedykt XVI)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >