2021-07-03 Sobota, XIII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-07-03 Sobota, XIII Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XIII Tydzień zwykły, Rok B, I

Święto św. Tomasza, apostoła

(J 20, 24-29)


Niedowiarstwo czy legitymizacja zmartwychwstania

Co kryło się w głowie Tomasza, skoro zażądał od Jezusa wylegitymowania się swoimi ranami? Czy było to postawienie warunków Bogu? Czy zdawał sobie sprawę z wagi wypowiadanych słów? Czy może bezmyślnie wyrzucił z siebie gniew, bezradność, smutek… Możemy się tylko domyślać tomaszowych motywacji. Przekonał się na pewno o jednym: Jezus go słucha. Usłyszał swojego ucznia, mimo, że nie był dostrzegalnie obecny. Usłyszał, mimo, że Tomasz nie do Jezusa się zwracał. Usłyszał dokładnie i potraktował Apostoła na serio. Przyszedł do niego, mimo serca zamkniętego przez nieufność. Przyszedł nieoczekiwany, a przecież potrzebny Tomaszowi jak nigdy wcześniej. Przyszedł, potężny i mimo potęgi ugiął się do słabości wątpiącego w prawdomówność braci. Tak jak podczas ostatniej wieczerzy obmył stopy, tak teraz stanął przy słabym uczniu i obmył jego serce ze zwątpienia. Pokazał swoją miłość w swoich ranach, by Tomasz miał do Niego zaufanie. Byśmy także i my mieli do Niego zaufanie – choć nie widzimy Jezusa w jego chwalebnym ciele.

Nowego znaczenia nabierają tu słowa św. Pawła z Listu do Rzymian – wiara rodzi się ze słuchania (Rz 10,17). Tak, wiara Tomasza zrodziła się ze słuchania – przede wszystkim bycia słuchanym przez Jezusa. On pozwolił, by słowa niewiary dotknęły Jego boskich uszu – niejako przyjął je, zrozumiał i na nie odpowiedział. Tomaszowe wyznanie wiary było owocem spotkania z żywym i potężnym Jezusem, który wysłuchał biednego ucznia.

Co kryło się w głowie Tomasza, gdy widział idącego w swoją stronę żywego Jezusa? Jakie emocje pojawiły się w nim, gdy usłyszał Jezusowy nakaz i upomnienie? Możemy tylko domyślać się przeżyć Apostoła. Pewne jest, że Jezus ożywił jego wiarę. Dzięki temu spotkaniu pewne jest też, że i my mamy szansę być szczęśliwymi – błogosławionymi. Ważne, byśmy wołali i wierzyli, że Jezus żyje i nas słucha. I nie uciekli w mrok swoich wątpliwości, gdy On przyjdzie, aby nas ratować.

——————————-

ks. Krzysztof Kowal MS – socjusz nowicjatu, mieszka w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
15
SIE
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – przygotowanie do spowiedzi generalnej... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

29
SIE
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński 29 sierpnia 2021 roku - godz. 19:00 5... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

03
WRZ
Szkoła Biblijna – spotkanie 1

   "Kazanie na Górze" prowadzi ks. dr hab.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Świat, w którym jest tak wiele hałasu, tak wiele zagubienia, potrzebuje milczącej adoracji Jezusa ukrytego w hostii. Trwajcie w modlitwie adoracji i uczcie wiernych tej modlitwy. W niej znajdą pocieszenie i światło ludzie strapieni.”
(Benedykt XVI)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >