2021-07-02 Piątek, XIII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-07-02 Piątek, XIII Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, XIII Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mt 9, 9-13)


foto – Caravaggio, „Powołanie św. Mateusza”

W drogę za Jezusem

Rozdziały 5-7 Ewangelii wg św. Mateusza są często opisywane jako nowe przymierze. Tysiąc lat przed narodzinami Jezusa, w imieniu ludu Hebrajczyków, Mojżesz zawarł z Bogiem przymierze na górze Synaj i otrzymał od Stwórcy tablicę z dziesięcioma przykazaniami. Teraz Jezus, jak nowy Mojżesz, na nowo odczytuje przykazania w dużo głębszym duchowym sensie. Można powiedzieć, że są to dwa momenty spotkania między Bogiem a Jego ludem. Spotkania Oblubieńca i Jego oblubienicy. Przez ten czas oblubienica dojrzała i Bóg zaprasza ją do głębszej, duchowej relacji. Już nie chodzi o jej zewnętrzne przypodobanie się Bogu, ale o to, co ma w sercu.

Czytając kolejne dwa rozdziały Ewangelii wg św. Mateusza (8-9) możemy dostrzec całe mnóstwo czasowników oznaczających ruch. Jezus chodzi ze swoimi uczniami po Galilei. Już w pierwszej scenie po zakończeniu swej mowy zwraca się do uzdrowionego trędowatego: „Idź, pokaż się kapłanowi” (8, 4). Potem ten nakaz wyruszenia w drogę powtarza się jeszcze kilkukrotnie. Słowa Boga wprawiają człowieka w ruch. Nie jest to chodzenie bez celu. Z jednej strony złe duchy, zgodnie ze swoją prośbą, zostają posłane w świnie i giną w wodach Jeziora. Natomiast uczniowie są wezwani do wyruszenia w drogę za Jezusem. Ta droga wymaga odwagi. Od początku trzeba się na niej mierzyć z przeciwnościami, pływać łodzią pośrodku burzy (por. Mt 8, 23-27) i przechodzić drogami, którymi wszyscy bali się chodzić (por. Mt 8, 28). To, co nie pozwala nam chodzić to nasze grzechy (por. Mt 9,1-2).

Właśnie w takich okolicznościach Jezus zwraca się do celnika Mateusza, zapraszając go do podążenia za Nim. W drogę zostają wysłani również gorszący się zachowaniem Jezusa faryzeusze: „Idźcie i starajcie się zrozumieć…” Żeby stać się uczniem Jezusa trzeba coś pozostawić, porzucić jakąś komorę celną, miejsce, które stało się naszym życiowym zabezpieczeniem. Również wtedy, gdy nie chcemy zaryzykować takiej straty zostajemy przez Jezusa wyprawieni w drogę, ale jest to droga z dala od Niego. Nie chcąc podjąć decyzji wiary, która domaga się zaryzykowania i porzucenia tego, co nas trzyma na miejscu, podejmujemy decyzję o nie-byciu Jego uczniami. Niby to oczywiste, ale jednak uświadomienie sobie tego jest poruszające. Droga za Jezusem prowadzi nas do uczty, na której wraz z innymi celnikami i grzesznikami zasiadamy do stołu z naszym Mistrzem. Historia stada świń, które potopiły się w jeziorze pokazuje jak destrukcyjne są drogi inspirowane przez złe duchy. Nasze lęki podpowiadają nam, że idąc za Jezusem możemy stracić życie. W rzeczywistości jest to jedyny sposób, by je ocalić.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
15
SIE
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – przygotowanie do spowiedzi generalnej... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

29
SIE
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński 29 sierpnia 2021 roku - godz. 19:00 5... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

03
WRZ
Szkoła Biblijna – spotkanie 1

   "Kazanie na Górze" prowadzi ks. dr hab.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Świat, w którym jest tak wiele hałasu, tak wiele zagubienia, potrzebuje milczącej adoracji Jezusa ukrytego w hostii. Trwajcie w modlitwie adoracji i uczcie wiernych tej modlitwy. W niej znajdą pocieszenie i światło ludzie strapieni.”
(Benedykt XVI)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >