2021-06-12 Sobota, X Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-06-12 Sobota, X Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, X Tydzień zwykły, Rok B, I
Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

(Łk 2, 41-51)


Szukający Pana znajdą Go, a znalazłszy Go, będą Go chwalić.
(św. Augustyn)

Szukanie Jezusa

To szukanie Jezusa przez Józefa i Maryję przytoczone w Ewangelii św. Łukasza jest jednym z najtrudniejszych wyzwań jakie stają przed człowiekiem. Iść droga wiary, czy żyć jej historią to nic innego jak właśnie szukać Jezusa, znaleźć Go, zrozumieć Jego zgubienie w naszym życiu, być z Nim. To tajemnica…

Gdzie szukać Jezusa?

Szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami.” Opis poszukiwania Jezusa czyniony przez Józefa i Maryję ukazuje naturalną drogę dla wszystkich szukających Jezusa: najpierw jest to rodzina, później święte miejsca a następnie Kościół. To tam mamy szukać Jezusa jeśli nam się zagubi w życiu.

Błogosławieni są ci, którzy naprawdę znajdują Chrystusa i w tym znalezieniu nigdy się nie zatrzymali. W duszpasterstwie spotkałem wielu, którzy są szczęśliwi, że znaleźli Jezusa. Jako wspólnota Kościoła mamy misję modlitwy za nich: „Spraw, aby ci, którzy Ciebie szukają, znaleźli Ciebie. A ci, którzy Ciebie znaleźli, żeby wciąż Ciebie szukali”.

Ból serca

Z bólem serca szukaliśmy Ciebie! Ojciec Twój i ja”. To jest mocny wyrzut uczyniony Jezusowi przez Maryję. Ten ból serca to owoc miłości rodziców, szczególnie miłości macierzyńskiej. Wiele razy słyszałem wyznanie mamy o bólu jej serca, kiedy my, jej dzieci, gubiliśmy się w życiu. Ile jest takich serc, które wypełnione są takim bólem przez całe życie?

Bywają takie chwile w naszym życiu, gdy czujemy się samotni, opuszczeni, jakby Chrystus nam się zagubił i wtedy z bólem serca szukamy Go. Jaki to jest ból? Mówimy, że ponad siły… Jaki ból nosiła w sercu przez pięćdziesiąt lat błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty? W książce Pójdź, bądź moim światłem można przeczytać jej zwierzenia: „Czuję w duszy po prostu ten straszliwy ból z powodu utraty – Boga, który mnie nie chce – Boga, który nie jest Bogiem – Boga, który naprawdę nie istnieje (proszę, Jezu, wybacz moje bluźnierstwa – kazano mi pisać wszystko). Ta ciemność, która otacza mnie z każdej strony – nie potrafię wznieść swojej duszy do Boga – nie dociera do niej żadne światło ani natchnienie (…) Nie mam w sercu wiary – ani miłości – ani zaufania – tak wiele tam bólu – bólu z powodu tęsknoty, bólu z powodu uczucia, że jestem niechciana. – Chcę Boga ze wszystkich sił mojej duszy – a mimo to jest między nami to straszne oddalenie…”.

Modlitwa

Święty Jan Paweł II pozostawił tekst głębokiej modlitwę z przesłaniem szukania Jezusa: „Tak, każdy Ciebie szuka, Jezu Chryste. Wielu szuka Ciebie bezpośrednio, wzywając Cię po imieniu z wiarą, nadzieją i miłością. Są tacy, którzy szukają Ciebie pośrednio: poprzez innych. I są tacy, którzy szukają Ciebie, wcale o tym nie wiedząc… Niemniej jednak, wszyscy ludzie szukają Ciebie, przede wszystkim szukają Ciebie, ponieważ to Ty najpierw ich poszukujesz; ponieważ stałeś się człowiekiem dla wszystkich ludzi, w łonie Matki Dziewicy; ponieważ odkupiłeś wszystkich ludzi swoim Krzyżem. I tak sam otworzyłeś, w zagmatwanych i niemożliwych do przebycia ścieżkach ludzkiego serca i przeznaczenia człowieka, prawdziwą drogę. Do Ciebie, którzy jesteś Drogą, Prawdą i Życiem, zwracamy się w tej modlitwie poprzez serce Twojej Matki, Dziewicy, Przenajświętszej Maryi”.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
15
SIE
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – przygotowanie do spowiedzi generalnej... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

29
SIE
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński 29 sierpnia 2021 roku - godz. 19:00 5... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

03
WRZ
Szkoła Biblijna – spotkanie 1

   "Kazanie na Górze" prowadzi ks. dr hab.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Świat, w którym jest tak wiele hałasu, tak wiele zagubienia, potrzebuje milczącej adoracji Jezusa ukrytego w hostii. Trwajcie w modlitwie adoracji i uczcie wiernych tej modlitwy. W niej znajdą pocieszenie i światło ludzie strapieni.”
(Benedykt XVI)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >