2021-06-11 Piątek, X Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-06-11 Piątek, X Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, X Tydzień zwykły, Rok B, I

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

(J 19, 31-37)


Serca Boga

Z jakim nastawieniem należy przyjąć dzisiejszą uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa?

Nikt lepiej od Jezusa nie mógł objawić nam dobroci serca Boga, Jego troski o biednych, słabych, grzesznych pogrążonych w codziennych trudach, próbach i cierpieniach.

Przebite serce Jezusa ukrzyżowanego przyciąga otwartością, darem miłości i radością z ocalenia od śmierci, od grzechu, od nienawiści, od braku sensu w życiu.

Co nas pociąga w miłości, którą ma do nas Bóg dając nam Syna? Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym? Dlaczego praktykuję pierwsze piątki? Dlaczego zachęcam innych do tej formy pobożności? Czy spowiedź przed pierwszym piątkiem, czy komunia św. z okazji pierwszego piątku to zwyczaj, to jakaś nieokreślona tradycja? Czy chcę sobie coś przez tę praktykę „załatwić” u Pana Boga? Dlaczego? Czy praktyka pierwszych piątków miesiąca rozwija moją relację do Boga, do Pana Jezusa, do bliźnich?
Zdaje sobie sprawę, że już bardzo wielu ochrzczonych tej formy pobożności nie praktykuje i jej nie rozumie, więc dla nich powyższe pytania nie mają sensu.

Nasza ludzka miłość uzależniona – miłość Boża gwałtowna i wolna zarazem.
Słowo Boże na dzisiejszą uroczystość ukazuje nie słabość miłości, ale przeciwnie: ukazuje jej moc, gwałtowność i wolność jaką się kieruje. To znaczy, że miłość z jaką Bóg nas kocha nie jest zniewolona, uzależniona od partnera, to znaczy od człowieka, który może ją odrzucić lub okazać kochającemu go Bogu obojętność. Słowa z pierwszego czytania : “Moje serce na to się wzdryga i rozpalają się moje wnętrzności. Nie chcę, aby wybuchnął płomień mego gniewu, i Efraima już więcej nie zniszczę, albowiem Bogiem jestem, nie człowiekiem; pośrodku ciebie jestem Ja – Święty, i nie przychodzę, żeby zatracać». Możemy dodać, że Matka Boża w La Salette też o tej obojętności mówi.

I to właśnie ta miłość, która Jezusa zaprowadziła na krzyż, objawia się jako sens. To ona rodzi owoce nowego życia, które są symbolizowane przez wodę i krew wypływające z otwartego serca Pana Jezusa.

Wpatrywanie się w Jezusa na krzyżu, kontemplowanie Jego męki może pomóc nam w prawdziwym nawróceniu i w uznaniu zwycięstwa Boga nad złem, nad moim grzechem i śmiercią.

——————————-

ks. Antoni Skałba MS – kustosz sanktuarium w La Salette, Francja

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
15
SIE
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – przygotowanie do spowiedzi generalnej... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

29
SIE
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński 29 sierpnia 2021 roku - godz. 19:00 5... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

03
WRZ
Szkoła Biblijna – spotkanie 1

   "Kazanie na Górze" prowadzi ks. dr hab.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Świat, w którym jest tak wiele hałasu, tak wiele zagubienia, potrzebuje milczącej adoracji Jezusa ukrytego w hostii. Trwajcie w modlitwie adoracji i uczcie wiernych tej modlitwy. W niej znajdą pocieszenie i światło ludzie strapieni.”
(Benedykt XVI)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >