2021-06-10 Czwartek, X Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-06-10 Czwartek, X Tydzień zwykły

HOMILIA

Czwartek, X Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mt 5, 20-26)


Gniew

Gniew jest grzechem głównym. Grzech gniewu to nie uczucie, bo uczucia same w sobie nie są grzechem, są spontaniczne i chwilowe, a dodać trzeba, że nie mamy nad nimi kontroli (tak jak nad chwilowym przypływem zazdrości, pożądania, pychy, smutku, zniechęcenia…) Grzech gniewu to impuls, w którym działa wola, decyzja, nastawienie, skłonność do szkodzenia bliźniemu czy krzywdzenia go na różne sposoby.

Jezus uczy nas dzisiaj, aby się nie gniewać i mówi o gniewie jako grzechu. Chce, abyśmy nie gniewali się, lecz przebaczali. Przebaczenie jest owocem „większej sprawiedliwości”. I odwrotnie: chowanie urazów rozpala w sercu pragnienie zemsty oraz czyni człowieka niezdolnym do przebaczenia i niewolnikiem grzechu. Taki gniew rodzi pogardę i agresję, powoduje kłótnie i złośliwości. Jest ze swej natury samolubny i mściwy.

Ktoś powiedział: kto gniewa się w słusznej sprawie, na właściwe osoby, w sposób odpowiedni do motywu, w odpowiednim czasie i tylko tak długo, jak to naprawdę konieczne – nie tylko nie grzeszy, lecz zasługuje na wielką pochwałę. Taki słuszny gniew jest gwałtownym sprzeciwem wobec zła, mobilizacją serca do walki o sprawiedliwość. Tak gniewał się Jezus na kupczących w świątyni czy na uczonych w Piśmie, którzy sprzeciwiali się uzdrowieniu chorego.

Jakie jest lekarstwo na gniew? Miłosierdzie, dobroć i przebaczenie. Gdy z serca płynie miłosierdzie, jest przedłużeniem miłosierdzia Boga względem nas.

Narzędziami przebaczenia są: komunikacja, kompromis i kontemplacja. Komunikacja czyli rozmowa, budowanie mostów, a nie murów. Kompromis nie jako zdrada przykazania i współpraca ze złem, ale jako zdolność do rezygnacji z tego, co nieistotne, zdolność do wzajemnego ustępowania sobie i do wychodzenia w pól drogi, aby się spotkać. Kontemplacja i wzajemna modlitwa za siebie rodzi się wtedy, gdy ludzie spotkają się i patrzą w jednym kierunku. Nie pamiętają już o urazach, ale wyznaczają sobie wspólny cel.

Oto drogi pojednania i większej sprawiedliwości dla Królestwa Bożego.

——————————-

ks. Andrzej Zagórski MS – przełożony wspólnoty zakonnej i kustosz sanktuarium w Twin Lakes (USA)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
11
CZE
Rekolekcje trzeźwościowe – 2

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

30
LIP
Spotkania trzeźwościowe

Pielgrzymka - modlitwa - mitingi - koncerty - Apele Maryjne -... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

08
PAŹ
Rekolekcje ze św. Andrzejem Bobolą

CENTRUM POJEDNANIA LA SALETTE zaprasza na Rekolekcje ze św.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Główną bowiem oznaką przyjaźni jest to, że przyjaciele znajdują radość we wzajemnym posiadaniu siebie.”
(św. Tomasz)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >


Foto z Debowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >