2021-06-07 Poniedziałek, X Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-06-07 Poniedziałek, X Tydzień zwykły

HOMILIA

Poniedziałek, X Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mt 5, 1-12)


Błogosławieni

Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będę pocieszeni.” Jest to jedno z błogosławieństw, które usłyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii św. Mateusza. Zawiera ono w sobie pewna sprzeczność z punktu widzenia ludzkiej logiki. Słowo błogosławieni to synonim słowa szczęśliwi. Jeśli to słowo wstawimy do błogosławieństwa to wtedy kontrast będzie lepszy i ta sprzeczność ewangeliczna bardziej zauważalna. „Szczęśliwi, którzy się smucą.” Z punktu widzenia ludzkiej logiki, jeśli ktoś jest smutny to jest to samo przez się zrozumiałe, że nie jest szczęśliwy.

Aby zrozumieć to dzisiejsze błogosławieństwo wsłuchajmy się jeszcze raz z dzisiejsze pierwsze czytanie z drugiego listu św. Pawła do Koryntian. „Błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy, Ten, który nas pociesza w każdym naszym ucisku, byśmy sami mogli pocieszać tych, co są w jakimkolwiek ucisku, tą pociechą, której sami doznajemy od Boga. Jak bowiem obfitują w nas cierpienia Chrystusa, tak też wielkiej doznajemy przez Chrystusa pociechy. Ale gdy znosimy udręki -to dla pociechy i zbawienia waszego; a gdy pocieszani jesteśmy -to dla waszej pociechy, sprawiającej, że z wytrwałością znosicie te same cierpienia, których my doznajemy.

Myślę, że ten obszerny fragment pierwszego dzisiejszego czytania wyjaśnia wszystko. Jezus nie ukrywał przed swoimi uczniami, że czekają ich prześladowania z Jego powodu, że skoro uwierzyli, że On jest obiecanym Mesjaszem, i nawet więcej, że jest Synem Boga, to dlatego będą ich oskarżać o bluźnierstwo. Jezus jednak obiecuje swoim uczniom, że w momencie ich cierpienia nie będą sami pośle im Ducha Pocieszyciela, od Ojca, który sprawi, że te cierpienia nie tylko nie będą dla nich straszne, ale wręcz przeciwnie będą odczuwać szczęście i będą nawet pragnąć jeszcze więcej cierpieć, by móc w sobie odczuwać miłość Boga.

Ta bardzo dziwna postawa miłowania cierpień, dziwna z punktu widzenia ludzkiej logiki i dzisiejszej psychologi, była obecna w wielu świętych, jeśli wsłuchamy się w ich słowa mówiące o miłości do Krzyża Jezusa Chrystusa i ich dziwnym pragnieniu cierpień. Dla kogoś kto nie doświadczył w sobie miłości Boga jest to niemożliwe, aby słuchać tego co ci święci mówili o cierpieniu.

Prośmy Boga, aby pozwolił nam doświadczyć w sobie Jego Miłości, a wtedy wszystko stanie się dla nas jasne.

——————————-

ks. Waldemar Śmiałek MS

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
11
CZE
Rekolekcje trzeźwościowe – 2

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

30
LIP
Spotkania trzeźwościowe

Pielgrzymka - modlitwa - mitingi - koncerty - Apele Maryjne -... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

08
PAŹ
Rekolekcje ze św. Andrzejem Bobolą

CENTRUM POJEDNANIA LA SALETTE zaprasza na Rekolekcje ze św.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Główną bowiem oznaką przyjaźni jest to, że przyjaciele znajdują radość we wzajemnym posiadaniu siebie.”
(św. Tomasz)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >


Foto z Debowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >