2021-06-05 Sobota, IX Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-06-05 Sobota, IX Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, IX Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika

(Mk 12, 38-44)


Lepszy niż uboga wdowa?

Winfrid nie był biednym chłopcem. Wręcz przeciwnie – pochodził z zamożnej, arystokratycznej rodziny, która zafundowała mu wykształcenie w klasztorze Exeter w południowo-zachodniej Anglii. Około 702 roku, jako trzydziestoletni mnich benedyktyński przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę jako nauczyciel gramatyki. Pisał również komentarze biblijne i wiersze. W 716 roku po raz pierwszy udał się do Fryzji jako misjonarz, ale już po roku bez powodzenia wrócił do Anglii, by objąć funkcje opata klasztoru. Po dwóch latach został wysłany przez papieża Grzegorza II, by poganom niemieckich ludów głosić Ewangelię. Otrzymał przy tym imię Bonifacy. Kilka lat później został przez papieża wyświęcony na biskupa misyjnego z zadaniem organizowania Kościoła na terenie dzisiejszych Niemiec. Od Salzburga po wybrzeża Holandii przez ponad trzydzieści lat działał niestrudzenie ale i bardzo owocnie w służbie Kościoła. Zakładał nowe i reorganizował istniejące już diecezje, klasztory, parafie. Ustalał reguły zachowania kleru. Walczył z pogańskimi zwyczajami i zeświecczeniem hierarchii kościelnej. Zginął wraz z 51 towarzyszącymi mu osobami, gdy nieopodal holenderskiego Dokkum przygotowywał się w Święto Zesłania Ducha Świętego do wielkiej uroczystości udzielenia sakramentu Chrztu Św.

Co łączy św. Bonifacego z ubogą wdową z dzisiejszej Ewangelii? On – wielki i zasłużony za życia, czczony do dziś, przed którego relikwiami w katedrze w Fuldzie modlą się liczni pielgrzymi. Ona – nie znana, bezimienna wdowa, raz zauważona przez Jezusa w świątyni. Odpowiedź wydaje się prosta: obydwoje dali Bogu wszystko, co posiadali. Ona wrzuciła dwa pieniążki. Dla świętego Bonifacego jednym groszem było cale jego 82-letnie życie, ze wszystkimi talentami jakie posiadał. Czy warto zastanawiać się nad tym, które z nich było lepsze? A co jest moim „wszystko” dla Boga?

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
11
CZE
Rekolekcje trzeźwościowe – 2

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

30
LIP
Spotkania trzeźwościowe

Pielgrzymka - modlitwa - mitingi - koncerty - Apele Maryjne -... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

08
PAŹ
Rekolekcje ze św. Andrzejem Bobolą

CENTRUM POJEDNANIA LA SALETTE zaprasza na Rekolekcje ze św.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Główną bowiem oznaką przyjaźni jest to, że przyjaciele znajdują radość we wzajemnym posiadaniu siebie.”
(św. Tomasz)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >


Foto z Debowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >