2021-06-02 Środa, IX Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-06-02 Środa, IX Tydzień zwykły

HOMILIA

Środa, IX Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra

(J 21, 20-25)


foto from https://pixabay.com/photos/

Bronić życia czy miłości?

Rozmowy z odczytywanych w tym tygodniu fragmentów Ewangelii wg św. Marka odbywają się na dziedzińcu świątyni. Jezus uroczyście wjechał do Jerozolimy kończąc w ten sposób swoją drogę do Jerozolimy. Wszedł do świątyni, gdzie spotykają go wysłańcy Sanchedrynu. Jako stróże religii Izraela faryzeusze, saduceusze i uczeni w Piśmie kolejno Go odpytują. Ich zamiarem nie jest dociekanie prawdy, ale udowodnienie, że Jezus nie jest oczekiwanym Mesjaszem. Dla Jezusa jest to okazja, by pokazywać to, co w sercu człowieka stanowi przeszkodę w spotkaniu z miłością Boga.

Za czasów Jezusa saduceusze należeli do arystokracji Izraela. W swoim nauczaniu opierali się jedynie na Torze, czyli pięciu pierwszych księgach Starego Testamentu, których autorstwo przypisywano Mojżeszowi. W przekonaniu rozmówców Jezusa nie da się w nich znaleźć słów o zmartwychwstaniu. Tymczasem, jak słyszeli, nauczyciel z Nazaretu kilkukrotnie zapowiadał, że stanie się ono Jego udziałem. Historia o kobiecie, która poślubiła kolejno siedmiu braci i w wieczności będzie musiała rozstrzygać, który z nich jest jej prawowitym mężem jest wymyślona i ma na celu ukazanie absurdalności rozważań o przyszłym życiu. Odpowiadając na zarzuty saduceuszów Jezus wytyka im błąd: nie znają „Pisma ani mocy Bożej”.

Zarzut Jezusa musiał zaboleć saduceuszy. To tak, jakby ktoś wszedł na dziedziniec uniwersytetu i powiedział zgromadzonym wykładowcom, że nie wiedzą nic na temat wykładanych przez siebie zagadnień. Błąd saduceuszy wynikał z tego, że usiłowali zrozumieć niebo jako odbicie rzeczywistości ziemskiej. W ich rozumieniu to w doczesności toczyło się prawdziwe życie. Ewentualna przyszła egzystencja mogła być jedynie cieniem tej obecnej. Jezus pokazuje natomiast, że jest odwrotnie. To, co znamy z naszego codziennego życia jest jedynie zapowiedzią pełni szczęścia w domu Ojca. Zobaczmy jak bardzo zmienia to perspektywę życia. Z punktu widzenia saduceuszy najważniejszą sprawą jest obronić życie, które tu mamy, bo w przyszłości nie otrzymamy nic lepszego. Natomiast to, co chce obronić Jezus to miłość, gdyż ona jest zapowiedzią i biletem wstępu na ucztę weselną w niebie. Każda odrobina miłości, której doświadczamy i którą obdarzamy innych za swojego życia zaprasza nas do nieba. Jest ona co prawda bardzo niedoskonała i dlatego nasze życie jest tak ułomne, ale właśnie ona wskazuje nam piękno i ogrom miłości Boga, który z utęsknieniem na nas oczekuje.

Moc miłości, której nie znają saduceusze, oddziałuje nie tylko na bieg naszego życia, ale jest to moc przekształcająca człowieka. Miłość, którą ofiarowuje nam Bóg, nie tylko porządkuje nasze życie doczesne, ona staje się pomostem do wieczności. W ten sposób stajemy się „jak aniołowie w niebie”. Nasze życie zostaje przemienione.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
11
CZE
Rekolekcje trzeźwościowe – 2

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

30
LIP
Spotkania trzeźwościowe

Pielgrzymka - modlitwa - mitingi - koncerty - Apele Maryjne -... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

08
PAŹ
Rekolekcje ze św. Andrzejem Bobolą

CENTRUM POJEDNANIA LA SALETTE zaprasza na Rekolekcje ze św.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Główną bowiem oznaką przyjaźni jest to, że przyjaciele znajdują radość we wzajemnym posiadaniu siebie.”
(św. Tomasz)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >


Foto z Debowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >