2021-05-05 Środa, V Tydzień Wielkanocny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-05-05 Środa, V Tydzień Wielkanocny

HOMILIA

Środa, V Tydzień Wielkanocny, Rok B, I

Wspomnienie św. Stanisława Kazimierczyka, prezbitera

(J 15, 1-8)


Równoważnik zdania

Pewien człowiek otrzymał w spadku wspaniały dom. Był on bardzo korzystnie położony, zachwycał niekonwencjonalną architekturą – choć wielu krytykowało ten styl. Wewnątrz był funkcjonalny, z pięknie wykończonymi pokojami i wieloma drogocennymi obrazami i przedmiotami. Dumny z posiadania takiego domu godzinami przechadzał się przed nim lub przesiadywał na werandzie, by sąsiedzi lub przechodnie mogli go zobaczyć jakim to jest szczęśliwcem, wybrankiem losu i usłyszeć od niego kilka informacji o wspaniałości tej budowli. Mając taki dom z rzadka jednak wchodził do niego. Od czasu do czasu, sprawdzał tylko, czy całe wyposażenie jest na swoim miejscu. Mieszkał nadal w ciasnym, dusznym mieszkanku na poddaszu, które zajmował od wielu lat.

Niemal każdy z nas słysząc o takim osobniku stwierdziłby, że „ma on trochę nierówno pod sufitem”.

Dziś – już drugi raz w tym tygodniu – czytamy fragment Ewangelii św. Jana, w którym Jezus kilkakrotnie mówi, by trwać w Nim, tak jak latorośl w winnym krzewie.

Jak wielu z nas chrześcijan, ludzi Kościoła przypomina gałąź oderwaną od pnia drzewa, lub kogoś, kto posiada najwspanialszy dom, a w nim nie mieszka? Trwajcie we Mnie, zrośnijcie się ze Mną, stańcie się żywą częścią wyposażenia Mojego Domu – naucza nas Jezus tym tekstem. Tak wielu jest pośród wierzących, którzy chętnie opowiadają o Jezusie, o Jego wielkości i mądrości a tak niewielu, którzy całkowicie zanurzyli się w Jego nauce i nią codziennie żyją. Może to my chcemy wystawiać się na pokaz i podziw z Jezusem, jako pięknym tłem. Krótko mówiąc – chodzi o właściwe rozumienie przyimka: „w”. Nie z, nie obok, nie równolegle – ale w! Pozornie to takie proste jak napisanie litery w. A w praktyce schodzi na to całe nasze życie – a i tak nam często nie wychodzi.

Uczniowie w Emaus proszą Jezusa, by został z nimi. Ten sam czasownik „zostać” występuje prawdopodobnie w wielu innych tłumaczeniach tekstu dzisiejszej Ewangelii – ale nie w polskim. Słowo trwać jest, dla mnie, o wiele mocniejsze niż zostać. Podobną różnicę widzę między czuwaniem a spotkaniem. Trwaj – jest przynagleniem do wypełnienia jakiegoś zadania, jest nacechowane determinacją, trudem, przeciwnościami. Słowo „zostań” jest neutralne, zakłada pewną pasywność, dowolność. Tak, Jezus szanuje naszą wolność, ale nasz los, nasze dobro nie jest Mu obojętne. On jest dla nas jak rodzic i dlatego nalega na nas, by w Nim trwać. Trwanie w Jezusie – to równoważnik zdania, którym można zatytułować dzisiejszą Ewangelię – warto często się nad nim zastanawiać.

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
11
CZE
Rekolekcje trzeźwościowe – 2

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

30
LIP
Spotkania trzeźwościowe

Pielgrzymka - modlitwa - mitingi - koncerty - Apele Maryjne -... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

08
PAŹ
Rekolekcje ze św. Andrzejem Bobolą

CENTRUM POJEDNANIA LA SALETTE zaprasza na Rekolekcje ze św.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Główną bowiem oznaką przyjaźni jest to, że przyjaciele znajdują radość we wzajemnym posiadaniu siebie.”
(św. Tomasz)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >


Foto z Debowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >