2021-05-02 Piąta Niedziela Wielkanocna Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-05-02 Piąta Niedziela Wielkanocna

HOMILIA

Niedziela, V Tydzień Wielkanocny, Rok B, I

(J 15, 1-8)


foto from https://pixabay.com/pl/

WINNY KRZEW I LATOROŚLE

Trwanie w Jezusie nie jest czymś oczywistym. Może najboleśniej przekonał się o tym Judasz, który właśnie opuścił wieczernik, by wydać swojego Mistrza. Nie potrafił dostrzec niczego dobrego w zbliżającej się śmierci. Nie chciał już dłużej być z Jezusem. Również dla wszystkich pozostałych Apostołów była to chwila dramatycznej próby. Czy mogli jakoś ocalić swoje życie? Tu już nie wystarczyły bohaterskie deklaracje. Trzeba było zaryzykować wszystko.

Jezus mówi o tym, że Ojciec uprawia winorośl usuwając to, co jest bezowocne i suche. Z punktu widzenia latorośli, czyli z naszej perspektywy, każdy zabieg przycinania i oczyszczania jest bolesny. Nawet jeśli przeszkadzają mi wady i ograniczenia, które czynią moje życie bezproduktywnym to jednak ciągle stanowią one część mojego życia. Nie tak łatwo się ich pozbywać, a jeszcze trudniej doświadczać cierpienia związanego z oczyszczeniem dokonywanym przez kogoś innego, nawet Boga. Mogę być egoistą i pyszałkiem, ale ciągle trwać przy swoich grzechach z przekonaniem, że to jedyna forma istnienia, na którą mnie stać. Trzeba dużo wiary, żeby pozwolić się oczyszczać.

Trwanie w Jezusie jest jednak szansą na owocne życie. Włączając człowieka w swoje życie Bóg daje nam szansę. Codziennie cierpliwie ofiarowuje nam życie. Możemy czerpać do woli z Jego miłości. Ukrzyżowana miłość Jezusa jest bezpieczną przestrzenią, w której możemy powiedzieć i pokazać Mu wszystko. Z wielkim bólem i wstydem odkrywamy nasze niewierności, zdrady i pogardę dla siebie samych.

Oczyszczanie to moment szczerości. Tak delikatnie, jak to tylko możliwe Bóg opowiada mi moje życie. Jest szczery i cierpliwie dąży do prawdy. Nie chce mnie upokorzyć, odegrać się lub pokazać, że jestem nikim. Daje mi po prostu okazję bym poznawał siebie i cierpliwie czeka, czy odważę się wyrzec się mojej choroby. Rozmawia ze mną jak przyjaciel. Nie oszczędza mi bolesnej prawdy. Robi to, bo Mu na mnie zależy. Jednak ból z tym związany jest bardzo realny. Wielokrotnie wzbudza pokusę, by wszystko porzucić i uciec w idealny świat fantazji.

Również dla Jezusa jest to moment niezwykle trudny. Latorośle nie mogą wydawać owoców jeśli nie trwają w winnym krzewie. Ale również winny krzew nie będzie owocować pozbawiony gałązek. Jezus jest związany ze swoimi uczniami. Nie ma planu awaryjnego na wypadek zdrady. Jego miłość jest jednoznaczna. Tylko taka jest przekonująca.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
21
MAJ
Pojednanie z samym sobą

Sesja "Pojednanie z samym sobą" prowadzona jest w ramach cyklu... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
MAJ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  28 - 30  maja... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

11
CZE
Rekolekcje trzeźwościowe – 2

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Miejmy wielkie pragnienia, bo z nich wyniknie nasze dobro.”
(św. Teresa)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >