2021-04-10 Sobota w oktawie Wielkanocy Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-04-10 Sobota w oktawie Wielkanocy

HOMILIA

Sobota, Oktawa Wielkanocna, Rok B, I

(Mk 16, 9-15)


Nasza wiara

Nasz świat jest pełen niewiary… Mówią o tym obydwa czytania na dzisiaj. Nie tylko sanhedryn, uczeni w Piśmie i przełożeni, ale wg Ewangelii nawet apostołowie nie wierzą. Ewangelia liczy siedem wersetów, a cztery razy powtarza się brak wiary, nie uwierzyli, nie wierzyli, nie dali wiary… Zamiast wiary jest złowrogie milczenie i upór, zakazy i groźby.

Chrystus dał wiarę, aby spotkać i poznać Go osobiście, ukochać i przyjąć Jego śmierć i zmartwychwstanie, zanurzyć się w nim w chrzcie i dopełnić znaku sakramentalnego życiem i doświadczeniem. Czy zgodzicie się, że… można znać dobrze Pismo św. i być teologiem, głosić piękne kazania i pisać dobre książki o Jezusie, ale nie dojść do wiary… Może i w to trudno wierzyć, ale… tak jest.

Czasem myślimy, że wiara jest czymś co mamy albo czymś co robimy. Wielu może myśli, że jest wierzącymi, bo rodzice ich ochrzcili i modlą się za nich. Myślimy, że “mamy” wiarę, bo “biegle i często” posługujemy się wiarą, chodzimy do kościoła, znamy modlitwy, spotykamy się z kapłanami i przyjmujemy komunię św. Zapewne to dużo mówi o naszej wierze w Chrystusa. Ale problemy zaczynają się, gdy ktoś po pierwszym pytaniu o wiarę zada nam drugie i trzecie pytanie: dlaczego, skąd wiesz, kiedy uwierzyłeś? Bo wiara jest niezgłębioną, nie można jej posiadać jak rzeczy, to raczej wiara nas “posiada”, jest czymś żywym, brzmienia, raduje, niepokoi, uderza jak młot, rzeźbi jak dłuto artysty. Gdy wierzymy, to Bóg nas posiada, on nami kieruje, pociąga, przemawia do serca. I On nas posyła i staje mocą głoszenia Ewangelii wiary!

Św. Augustyn powiedział: “Wiara sprawia, że wierzymy w to, czego nie widzimy, a nagrodą za wiarę jest zobaczyć to, w co wierzymy”.

——————————-

ks. Andrzej Zagórski MS – przełożony wspólnoty zakonnej i kustosz sanktuarium w Twin Lakes (USA)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
21
MAJ
Pojednanie z samym sobą

Sesja "Pojednanie z samym sobą" prowadzona jest w ramach cyklu... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
MAJ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  28 - 30  maja... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

11
CZE
Rekolekcje trzeźwościowe – 2

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Miejmy wielkie pragnienia, bo z nich wyniknie nasze dobro.”
(św. Teresa)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >