2021-04-09 Piątek w oktawie Wielkanocy Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-04-09 Piątek w oktawie Wielkanocy

HOMILIA

Piątek, Oktawa Wielkanocna, Rok B, I

(J 21, 1-14)


Czułość Ojca

Dlaczego Ewangelia wspomina o obecności siedmiu uczniów? Judasz powiesił się, ale gdzie są czterej pozostali? Dlaczego uczniowie nie rozpoznali Jezusa w pierwszym momencie i dopiero po obfitym połowie Jan stwierdził, że to jest Pan? Czy ognisko, które przygotował Jezus było przypomnieniem ogniska, przy którym kilka dni wcześniej Piotr zaparł się swojego Mistrza? Co oznacza liczba 153 ryb? Skąd wreszcie Jezus miał chleb i rybę, które przygotował uczniom na to niezwykłe śniadanie? To tylko niektóre z puli pytań. Zatrzymajmy się dzisiaj na pierwszym zdaniu, którym Zmartwychwstały Jezus rozpoczął spotkanie: Dzieci, czy macie co na posiłek?

Nigdy wcześniej Jezus nie mówił do uczniów w ten sposób. Owszem, zwrócił im uwagę, kiedy postawił przed nimi dziecko, że postawa dziecięcej zależności, uniżenia, jest drogą do królestwa niebieskiego (Mt 18). Ciekawe jest jednak, że ten zwrot występuje potem w Listach św. Jana. Można pozostać przy stwierdzeniu, że był to już ten starszy Jan i stąd ojcowski ton wobec wierzących wczesnego Kościoła. A jeśli Jan nauczył się takiej postawy od Chrystusa Zmartwychwstałego?

Jezus, który ukazuje Ojca (Ja i Ojciec jedno jesteśmy) zwraca się z troską do swoich uczniów. Nie wypomina im zdrady, opuszczenia, braku odwagi. Nie. To proste pytanie jest zaproszeniem do wejścia w świat Bożej czułości i przebaczenia. Jest to zaproszenie do zaakceptowania także naszej słabości z głęboką czułością.

Zły duch działa przez oskarżenia. Boży Duch wydobywa prawdę o słabości, ale dzieje się to w inny sposób. Papież Franciszek w Liście o św. Józefie ujął to słowami: Czułość jest najlepszym sposobem dotykania tego, co w nas kruche.

Kościół w Polsce jest pokaleczony ogromem krzywd, matactwem, niejasnymi układami. Jego sieci coraz bardziej świecą pustkami. Są to puste sale parafialne, młodzież wypisująca się z lekcji religii, księża i siostry zakonne, którzy porzucają powołanie, świeccy dokonujący aktów apostazji.

Jesteśmy jeszcze w środku nocy. Być może wielu z nas nie dostrzega, że na brzegu stoi Ktoś i spogląda na to wszystko. Jesteśmy jak Piotr, skupieni na próbie wypełnienia pustki swoimi siłami, tym co nauczyliśmy się przed laty. Wspomniany już papież Franciszek podpowiada: Historia zbawienia wypełnia się „w nadziei, wbrew nadziei (por. Rz 4,18) poprzez nasze słabości„.

Na skraju tej nocy czeka na nas głęboka czułość Boga w Jezusie Zmartwychwstałym. Jest to czułość miłosiernego ojca, który wypatruje zagubionego syna. Uczta wydaje się skromna: chleb i ryba ułożone na ognisku. I On. Nie potrzebujemy niczego więcej.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
21
MAJ
Pojednanie z samym sobą

Sesja "Pojednanie z samym sobą" prowadzona jest w ramach cyklu... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
MAJ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  28 - 30  maja... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

11
CZE
Rekolekcje trzeźwościowe – 2

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Miejmy wielkie pragnienia, bo z nich wyniknie nasze dobro.”
(św. Teresa)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >