2021-01-16 Sobota, I Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-01-16 Sobota, I Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, I Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mk 2, 13-17)


foto – Caravaggio, „Powołanie św. Mateusza”

Czy to o mnie chodzi?

A przechodząc, ujrzał Lewiego, syna Alfeusza, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: „Pójdź za Mną!” Ten wstał i poszedł za Nim”. Dwa zdania, które ukrywają wielką tajemnicę powołania św. Mateusza. Co takiego musiał zobaczyć, żeby zostawić wszystko i pójść za Jezusem, który nawet nie wypowiedział jego imienia.

Dzisiejszą Ewangelię pięknie zobrazował włoski artysta barokowy Caravaggio. Obraz, który zatytułował „Powołanie św. Mateusza”, pozwoli nam jeszcze lepiej odkryć głębie prostych słów Jezusa: „Pójdź za Mną”. Widzimy zaskoczonego Mateusza, który palcem lewej ręki wskazuje na siebie, jakby chciał zadać pytanie: „Czy to o mnie chodzi?”, „Na pewno ja?”. Jest mocno zdziwiony, że Chrystus wybiera właśnie jego – celnika, kolaboranta, grzesznika.

Autor jakby sugerował nam, że powołanie jest nie tylko inicjatywą samego Boga, lecz również kierowane jest do każdego człowieka, w różnym wieku i statusie społecznym. Można pozostać obojętnym, tak jak to czynią osoby po lewej stronie obrazu. Wraz z powołaniem przychodzi boże światło, które rozświetla hańbiące życie celnika. Przynosi odpuszczenie grzechów – nowe życie z Bogiem. Symbolizuje to gest Chrystusa wskazującego na Mateusza, który porównywany jest do gestu Boga Ojca z fresku Michała Anioła w kaplicy Sykstyńskiej.

Pójdź za mną” jest zaproszeniem do nowego życia poprzez naśladowanie Mistrza. To dlatego nad całą sceną, Caravaggio umieszcza krzyż wpisany we framugi okna, aby wskazać nam na oblubieńczą miłość Jezusa, który oddaje życie za grzeszników.

A moje powołanie? Mateusz wstał i poszedł. Po prostu posłuchał słów Jezusa. Nie dyskutował, nie targował się – choć to doskonale znał jako celnik. To chyba najlepsza z możliwych dróg wypełnienia naszego powołania do życia wiecznego. Prosta i skuteczna: słuchanie i wypełnianie Jego Słowa.

——————————-

ks. Łukasz Soczek MS – dyrektor Postulatu, mieszka w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
12
MAR
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy szukają... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
MAR
Rekolekcje dla osób w związkach niesakramentalnych

Zapraszamy na Rekolekcje dla osób w związkach... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 17:00

26
MAR
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Nie wychodź na świat, wróć do siebie samego: we wnętrzu człowieka mieszka prawa.”
(św. Augustyn)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >