2021-01-15 Piątek, I Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-01-15 Piątek, I Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, I Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mk 2, 1-12)


foto from https://pixabay.com/photos/

Moc Słowa

Na wstępie warto zwrócić uwagę na dwa wyrażenia: pierwsze rozpoczyna dzisiejszą Ewangelię – „po pewnym czasie”, a drugie ją kończy – „nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego”. Między tymi wyrażeniami jest pewnego rodzaju przestrzeń, w której Bóg działa.

W Ewangelii czytamy: po pewnym czasie, pewnego dnia, w pewnym miejscu, w pewnym mieście, w pewnej okolicy, to wszystko, co się kiedyś wydarzyło i zostało przedeptane przez stopy Jezusa, gdzie Jego oddech możemy czuć do tej chwili.

Pewnego dnia, gdy uzdrowił dzisiaj paralityka. Pewnego dnia przywrócił ślepemu wzrok. Pewnego dnia powiedział do głuchoniemego: „Effata”. To wszystko się wydarzyło po to, aby to samo było dzisiaj.

Słowo, które dziś czytamy w Kościele nie jest przypadkowe, ono nas katechizuje i budzi nas do wiary. Maryja jest dla nas znakiem, że Słowo Boże przyjmowane zmienia życie. Na tym polega cała tajemnica życia chrześcijańskiego w nas. Ważne żebyśmy rzeczywiście zobaczyli, czy my tego życia potrzebujemy? Może myślimy o innych, którzy potrzebują tego życia, a a sobie nie? Istotne jest, że to my tego Słowa teraz słuchamy. Bóg nie myli się, zapraszając słuchaczy takich jakich chce.

Przypatrzmy się naszemu życiu , czy tak nie jest, że to Słowo Boże naprawdę nas szuka, po to abyśmy w Nie uwierzyli, aby stało się dla nas rzeczywistością. Słowo Boże ma taką dynamikę i Moc, że wiara rodzi się w nas w sposób bardzo niepostrzegalny, w momencie, gdy jesteśmy podobni do pustyni i do spieczonej ziemi. Najważniejsze jest uwierzyć w Słowo Boga, które zmienia życie i daje życie nowe, bez naszego wysiłku, tak jak u dzisiejszego paralityka. To, co się wydarzyło wtedy, może być dzisiaj dla ciebie i dla mnie.

Sparaliżowany grzechem

Paraliż jest znakiem wszelkiego grzechu, jaki człowiek nosi w sobie. Sparaliżowany człowiek nic nie może, a na pewno nie może iść tam, gdzie chce, a nawet tam gdzie powinien.

Gdzie generalnie idziemy? Idziemy do domu, do nieba. Sparaliżowany nie może iść . Trzeba spotkać Jezusa, uwierzyć, że On jest posłany przez Boga, żeby zabrać nam wszystkie nasze paraliże, wszystkie nasze słabości, to co nie pozwala nam żyć, co sprawia, że leżymy, gnijemy i nie mamy w sobie żadnej radości.

Czterech niosących paralityka są obraz wspólnoty Kościoła. Człowiek sparaliżowany, przez wiarę innych może być doprowadzony do Chrystusa, albo odwrotnie, Chrystus może przyjść do niego przez wiarę innych.

To jest zadanie chrześcijanina, żeby sparaliżowanego doprowadzić do Jezusa, albo Jezusa do tego człowieka, gdyż Chrystus już będzie wiedział co ma robić. Czyni to do czego został powołany: „odpuszczają ci się twoje grzechy”. Wszyscy myślą, że to uzdrowi go od razu. Tak byśmy chcieli i tak myślimy, że najważniejsze jest zdrowie, że najważniejsze jest żyć, nie ważne jak, ale żyć! Jezus mówi, że „najważniejsze jest to, że twoje grzechy są odpuszczone”.

Odpuszczenie grzechów

Ojcowie Kościoła mówią, że przebaczenie grzechów jest czymś większym niż wskrzeszenie człowieka, bo wskrzeszony umrze na pewno. Ten zaś, któremu zostaną odpuszczone grzechy, został obdarzony Bożą Miłością, a ta jest większa niż śmierć.
Szczęście nasze nie zależy od zdrowia, ale od tego, że Bóg nas kocha. Jezus robi krok dalej, aby uwierzyli ci, którzy nie wierzą, że On jest Bogiem. Następnie mówi sparaliżowanemu: „weź swoje łoże i idź”. Uzdrowiony idzie i chwali Boga. Doświadczył Miłosierdzia Boga. Jezus przyszedł po to, żeby wszystkich przygarnąć do siebie. On jest lekarzem, który leczy chorego, pielęgnuje go i zabija chorobę, którą są nasze grzechy.

Prośmy o wiarę, że także i ja mogę dziś doświadczyć czegoś podobnego, jak ów sparaliżowany.

——————————-

ks. Zbigniew Wal MS – duszpasterz Centrum Pojednania w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
12
MAR
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy szukają... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
MAR
Rekolekcje dla osób w związkach niesakramentalnych

Zapraszamy na Rekolekcje dla osób w związkach... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 17:00

26
MAR
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Ze wszystkich rzeczy na ziemi jedynie słowa nigdy nie umierają. Mają tak niewielką materię, a tak wielkie znaczenie.”
(Abraham Joshua Heschel)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >