2021-01-12 Wtorek, I Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-01-12 Wtorek, I Tydzień zwykły

HOMILIA

Wtorek, I Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mk 1, 21-28)


Milcz i wyjdź z niego

Demon to jest jedyny, do którego możecie mówić brzydkie słowa.

św. Franciszek z Asyżu

Jezus ma władzę nad demonami. Rozkazuje im i są Mu posłuszne.

Katecheza demona

Najpierw Jezus wzywa demona do milczenia. Dlaczego? Bo demon jest kłamcą i kiedy znajdzie miejsce w człowieku to nieustannie głosi mu swoją katechezę: Bóg Cię nie kocha, jesteś sam na świecie, cierpienie nie ma sensu, nie ma żadnego Boga, nie musisz słuchać nikogo, jesteś wolny i możesz robić, co chcesz, tylko samemu sobie masz być posłuszny, drugi człowiek jest twoim wrogiem, on jest wszystkiemu winny, tak jak Bóg o ile istnieje… Takie „prawdy” głosi demon, a kto go słucha, przyjmuje je i na takim „fundamencie” buduje swoje życie. To widać jak na dłoni, wystarczy rozglądnąć się dookoła…

Oszustwa demona

Znam młodych dziadków – Krystynę i Tadeusza, którzy pełni bólu, modlą się za wnuka, który zamieszkał z dziewczyną i żyją razem tak, jakby byli małżeństwem, usprawiedliwiając swoje zachowanie tym, że się kochają! Oszukani… Ile razy zaprzeczamy prawdzie, czy jesteśmy przeciw życiu, to zawsze możemy być pewni, że zostaliśmy oszukani przez demona!

Widzimy jak demon oszukuje już nie tylko pojedyncze osoby, ale potężne instytucje, narody i cały świat. Przecież wystarczy wspomnieć wcielanie chorych idei w obowiązujące prawa: aborcja, eutanazja, związki homoseksualne, gender… to jest owoc słuchania demona!

Władza Boga

Ale jest dla nas dobra nowina. Bóg ma moc zmienić nasze życie! My nie jesteśmy własnością demona, my należymy do Boga, dlatego Jezus mocą Słowa wyrzuca demona z człowieka! Wystarczy Jego słowo!!! Bóg ma władzę nad demonami. Ostateczne zwycięstwo nad demonami dokonało się w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, dlatego one nie mają już więcej władzy nad nami, one są nam poddane, tak jak Jezusowi – dziś w Kafarnaum.

Na festiwalu opolskim w 1988 r. rozbłysła nowa gwiazda – Krzysztof Antkowiak z piosenką „Zakazany owoc”. Piosenkarz później całkiem serio zaczął smakować „zakazanego owocu”. Skutki były opłakane: oddalił się od Kościoła, otarł się o buddyzm, wpadł w uzależnienie od alkoholu i hazardu.
Po latach powiedział, że człowiek jest zbyt słaby, żeby sobie sam poradzić. Jezus czekał… i przyszło uwolnienie!

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
12
MAR
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy szukają... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
MAR
Rekolekcje dla osób w związkach niesakramentalnych

Zapraszamy na Rekolekcje dla osób w związkach... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 17:00

26
MAR
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Nie wychodź na świat, wróć do siebie samego: we wnętrzu człowieka mieszka prawa.”
(św. Augustyn)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >