2021-01-05 Wtorek, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-01-05 Wtorek, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim

HOMILIA

Wtorek, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim, Rok B, I

(J 1, 43-51)


Choć i zobacz

Jakiś czas temu rozmawiałem ze znajomymi o Kościele. Przytaczałem pewien artykuł, który opisywał obraz Kościoła, jaki przedstawiany jest w mediach. „Gdyby Marsjanie pojawili się na Ziemi i chcieli się dowiedzieć, czym jest Kościół, z gazet i portali internetowych, mogliby uznać, że jest to jakaś organizacja przestępcza”. „A tak nie jest?” – usłyszałem w odpowiedzi. Okazało się, że Ziemianie myślą podobnie…

Czasem zastanawiamy się jak dotrzeć z Dobrą Nowiną do ludzi, którzy zachowują duży dystans, sceptycyzm, czasem wręcz wrogość. Co możemy zrobić, żeby przebić się przez ten mur?

Dzisiejsza Ewangelia pokazuje, że nie jest to niemożliwe. Filip idzie z radosną wieścią do Natanaela: Znaleźliśmy Jezusa z Nazaretu! Ten odpowiada z niedowierzaniem: Czy z Nazaretu może być coś dobrego? A jednak na proste zaproszenie „Chodź i zobacz” odpowiada. Idzie zobaczyć kto to taki ten Jezus.

Ten fakt pokazuje, że Natanael musiał darzyć Filipa dużym zaufaniem. Pewnie pozostał sceptyczny, ale jednocześnie dał sobie szansę na spróbowanie.

Nieraz nie doceniamy roli, jaką w dziele ewangelizacji odgrywa przyjacielska relacja. Nie trzeba było wielkich słów, silnej argumentacji, niezbitych dowodów. „Choć i zobacz” wystarczyło. Siłą tego zaproszenia były zaufanie i przyjaźń, jakimi darzyli się wzajemnie bohaterowie dzisiejszej Ewangelii. Resztę zrobił już Jezus sam.

Być może nie czujemy się wielkimi ewangelizatorami. Trudno nam odpowiadać na wszystkie zarzuty, znajdować właściwe słowa, przekonująco argumentować. Nie jest to konieczne. Spróbujmy w przyjacielskim klimacie po prostu zaprosić na coś, co uznajemy za wartościowe w Kościele – inicjatywa modlitewna, parafia z dobrym kazaniem, rekolekcje internetowe. Nie możemy dać komuś łaski wiary, ale możemy przyprowadzić do Jezusa. „Choć i zobacz” – tam warto iść. A potem modlitwa… niech działa On sam.

——————————-

ks. Marek Koziełło MS – duszpasterz w parafii p.w. Matki Bożej Saletyńskiej w Gdańsku – Sobieszewie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
12
MAR
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy szukają... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
MAR
Rekolekcje dla osób w związkach niesakramentalnych

Zapraszamy na Rekolekcje dla osób w związkach... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 17:00

26
MAR
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Nie wychodź na świat, wróć do siebie samego: we wnętrzu człowieka mieszka prawa.”
(św. Augustyn)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >