2019-07-21 XVI Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-07-21 XVI Niedziela zwykła

HOMILIA

XVI Niedziela zwykła, Rok C, I

(Łk 10, 38-42)


Najlepsza cząstka

Żyjemy w świecie, w którym musimy wybierać. Wszędzie i codziennie. Zakupy to przecież nieodłączny fragment naszego życia. I wtedy właśnie sprawdza się nasza umiejętność trafnego wyboru. Spośród tysiąca przedmiotów, mamy wybrać tę jedną, która nam najbardziej odpowiada, podoba się, będzie użyteczna a przy tym możliwie najtańsza. Wiemy, że nie jest to łatwe zadanie. I często się mylimy, źle wybieramy, lub okazuje się, że w innym sklepie czy centrum handlowym można było lepiej wybrać.

Dzisiaj Słowo Boże też mówi o wyborach, nie tych parlamentarnych, prezydenckich czy europejskich, ale tych, najważniejszych, od których zależy nasze zbawienie, nasza wieczność, z Bogiem lub bez Boga.

Już Abraham miał trudny wybór. Przypomnijmy sobie ostatnie upały. Co się nam chciało wtedy robić? Przyjmować niespodziewanych gości, czy leżeć w cieniu i pić kolę z lodem? A co zrobił Abraham? Podjął tych gości w sposób iście królewski. I to mu się stokrotnie opłaciło.

Wszystko jest ważne, ale są rzeczy ważne i ważniejsze, są chwile i okoliczności, w których ten sam wybór nabiera innego znaczenia. „Ubogich macie zawsze, ale mnie nie zawsze”, uwrażliwiał Jezus swoich uczniów. Podobnie poucza Martę i Marię. Są w życiu chwile i okazje niepowtarzalne i jest czymś nierozsądnym je przeoczyć. Gdy przychodzi Jezus, wszystko jest mniej ważne. To jest właśnie tak „najlepsza cząstka”, od której zależy zarówno nasza wieczność, jak i teraźniejszość. Dlatego właśnie słuchamy Słowa Bożego w niedzielę we wspólnocie Kościoła, z gwarancją, iż będzie to „ortodoksyjne”, a nie subiektywne, by mieć światło na kolejny tydzień, na codzienne wybory, tak, by zawsze wybrać właśnie tę najlepszą cząstkę. Otwórzmy oczy, uszy a przede wszystkim serce. Niech wejdzie Pan, niech prowadzi.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Rzeszowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
31
STY
Rekolekcje trzeźwościowe I

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 15:00

31
STY
Konwiwencja

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

31
STY
Pojednanie w rodzinie

Zapraszamy na zimowe rekolekcje rodzin do... czytaj więcej

rodziny

Godzina rozpoczęcia 18:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.”
(Janusz Korczak)