2019-07-17 Środa XV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-07-17 Środa XV Tydzień zwykły

HOMILIA

Środa, XV Tydzień zwykły, Rok C, I

(Mt 11, 25-27)


Głębia prostaczków

„Nasza religia jest tak prawdziwa,
ale nasz sposób praktykowania jej sprawia, że wydaje się tak fałszywa

(Bruce Marshall)

Przed kilku laty ukazała się książka zatytułowana Rozmowy pod niebem, w której autorka Izabela Górnicka–Zdziech rozmawia między innymi z Marcinem Wolskim – satyrykiem, pisarzem i publicystą. Na jedno z pytań dotyczących religijności powiedział on: „W kościele muszą być wierni, a nie gawiedź, a ona niestety przeważa. (…) Problem numer jeden to kwestia głębokości religii. Na ile jest ona we współczesnym świecie rytuałem, na ile rzeczywiście wiarą. Na ile nasi prostaczkowie to naprawdę lud Boży, a na ile grupa pogan, związanych przyzwyczajeniem, rytuałem i magią. Na ile niesforni, dyskutujący, ale jednak głęboko wierzący intelektualiści, są solą tej ziemi i tego Kościoła. Jest to bardzo kontrowersyjne, a takich pytań są dziesiątki”.

Prostaczkowie

Kościół to nie „gawiedź” czy anonimowy, niedzielny tłum… Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: „Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi, roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było twoje upodobanie”. Przed mądrymi zakrył, a przed prostaczkami odkrył. Ciekawe… Odsłonił tajemnice tym, którym nikt nie powierza żadnych tajemnic. Są oni, jak ci od owiec z Pola Pasterzy. Prostaczkowie – to znaczy ludzie pokorni, nie uczeni, nie zajmujący ważnych stanowisk, nie zadzierający nosa z dumą. Nie ci, którzy zasiadając, zajmują nie tylko pierwsze miejsce, ale cały pierwszy rząd.

Zakryłeś te rzeczy

Co to za rzeczy zakryte, o których mówi Jezus? Jedną z nich jest tajemnica Krzyża. Dziś w Polsce jeszcze wielu ludzi wypełnia kościoły, ale już niewielu zna tajemnicę Krzyża. Z czułością całujemy Krzyż, adorujemy go w Wielki Piątek, walczymy o jego publiczną obecność. Ale kiedy krzyż dotyka nasze życie w bardzo konkretnych momentach (choroba, nagła śmierć, cierpienie dziecka…) to wtedy, tak samo jak za czasów świętego Pawła, wielu z nas jest zgorszonych i Krzyż jest głupstwem, a tylko dla niewielu – jest mocą Bożą i mądrością Bożą.

Bóg przewidzi – Krzyż

To dziwne, że na progu adwentu, kiedy ulice, dla przykładu, Krakowa i Rzeszowa przystrojone są już dekoracjami świątecznymi, że właśnie teraz Kościół w Liturgii Słowa zaprasza nas, aby spojrzeć na Krzyż. Dlaczego? Bo tajemnica Krzyża objawia sens życia. Tego, kto zna tę objawioną tajemnicę żaden krzyż, żadne cierpienie nie zniszczy, ponieważ ma wiarę, że Bóg jest i mówi, jak Abraham: „Bóg przewidzi”.
Módlmy się, aby Pan czynił nas prostaczkami, maluczkimi i pokornymi.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
31
STY
Rekolekcje trzeźwościowe I

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 15:00

31
STY
Konwiwencja

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

31
STY
Pojednanie w rodzinie

Zapraszamy na zimowe rekolekcje rodzin do... czytaj więcej

rodziny

Godzina rozpoczęcia 18:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.”
(Janusz Korczak)