2019-07-20 Sobota XV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-07-20 Sobota XV Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XV Tydzień zwykły, Rok C, I

(Mt 12, 14-21)


Exodus

Pierwsze czytanie w kilku zdaniach maluje przed nami wspaniały obraz wyjścia Izraela z Egiptu. W sensie duchowym mówi o tym, że nasze chrześcijańskie życie jest dynamiczne. Ty i ja zostaliśmy stworzeni po to, żeby iść w kierunku wolności. Wolność to dar za-dany. Widać to na przykładzie Izraela: wyszli z Egiptu w ciągu jednej nocy, ale mentalność niewolników egipskich pozostała w nich na symboliczne 40 lat wędrówki po pustyni.

Wierzymy, że Stary Testament wypełnia się w Nowym. Faryzeusze podobni do egipskiego faraona próbują zniewolić Jezusa drobiazgowymi przepisami, które nie przynoszą wolności, nie mogą zbawić. Dlatego Jezus, nowy Mojżesz, zaprasza do wyjścia poza ciasnotę faryzejskiej moralności.

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii widzimy ten niezwykły exodus. Po jednej stronie spiskujący faryzeusze, po drugiej cichy, spokojny Jezus. Wydaje się, że ucieka, wycofuje się z dyskusji. Taktyka Jezusa jest nie z tego świata. Do zwycięstwa nie idzie się w walce na ostre jak brzytwa argumenty. Dzielenie ludzi na dobrych, złych, na tych z lewicy i prawicy, na porządnych i nieporządnych wynika z naszej niewolniczej, lękowej mentalności.

Wobec żony, męża, szefa w pracy lub przełożonego zakonnego mogę przyjąć postawę spiskującego faryzeusza lub przyłączyć się do łagodnego, pokornego Jezusa. I to będzie mój exodus, moje wyście.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – socjusz Postulatu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
31
STY
Rekolekcje trzeźwościowe I

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 15:00

31
STY
Konwiwencja

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

31
STY
Pojednanie w rodzinie

Zapraszamy na zimowe rekolekcje rodzin do... czytaj więcej

rodziny

Godzina rozpoczęcia 18:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.”
(Janusz Korczak)