2019-07-14 XV Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-07-14 XV Niedziela zwykła

HOMILIA

XV Niedziela zwykła, Rok C, I

(Łk 10, 25-37)


Idź, i ty czyń podobnie

Bardzo obrazowo Ewangelia przedstawia nam postawę Miłosiernego Samarytanina. Krok po kroku ukazuje jego reakcje po spotkaniu z pokrzywdzonym człowiekiem. Wędrowiec nie waha się postąpić inaczej niż ci, którzy wcześniej obojętnie mijali pokrzywdzonego. Samarytanin wzruszył się głęboko, a wzruszając się – poszedł za głosem serca czyniąc miłosierdzie…

To jest właśnie to o czym mówi Jan Paweł II: wyobraźnia miłosierdzia, aby ją posiąść – trzeba się modlić o otwarte oczy serca, by postrzegać bliźniego właśnie poprzez pryzmat serca.

A co z innymi postawami? Kapłan i lewita w obawie przed prawem (zaciągnięcie nieczystości rytualnej), omijają potrzebującego. Im prawo przeszkadzało w czynieniu miłosierdzia.

Jakże często na prawo, moralność patrzymy jak na coś, co musimy osiągnąć, starać się, a dzisiejsza Ewangelia pokazuje nam, że jest to dar, łaska. Popatrzmy dziś na przykazania jako nie coś co nas ogranicza, zmusza do przestrzegania – to wolno a tego nie. Ale musimy sobie uświadomić, że prawo ma nam pomagać być miłosiernymi.

Św. Jan Paweł II w Liście Apostolskim Salvifici Doloris napisał: „miłosiernym Samarytaninem jest człowiek, który zatrzymuje się przy cierpieniach drugiego człowieka”. Prośmy dziś o odwagę miłosierdzia, i przyjmijmy poważnie słowa Jezusa: „idź, i ty czyń podobnie”. Skoro Bóg okazuje nam tyle miłosierdzia, to uczmy się tego i bądźmy miłosierni dla innych.

——————————-

ks. Jakub Dudek MS – duszpasterz w Sanktuarium MB Saletyńskiej w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)