2019-07-13 Sobota XIV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-07-13 Sobota XIV Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XIV Tydzień zwykły, Rok C, I

(Mt 10, 24-33)


Nie bójcie się!

Jednym z największych oszustw towarzyszących naszemu życiu jest przekonanie, że ludzie powinni nas zawsze lubić. Kiedy wychodzimy do kogoś z życzliwością spodziewamy się wzajemności i rzeczywiście często jej doświadczamy. Kiedy jednak tak się nie dzieje jesteśmy rozczarowani i nasza początkowa życzliwość przeradza się w gniew. Wysyłając swoich uczniów z misją głoszenia Ewangelii Jezus nie pozostawia im złudzeń: Odrzucą was i tak, jak Mnie oskarżą o związki z diabłem. Po co więc próbować? Po co iść tam, gdzie mnie nie chcą?

Może po prostu, żeby się przestać bać. Trzykrotnie w dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi do uczniów „Nie bójcie się!” Przy czym wcale nie chodzi o jakieś tanie pocieszenie, nie chodzi też o to, by uczniowie się przełamali, ale raczej żeby zobaczyli swój lęk i doświadczyli, że to czego się boją nie może im wyrządzić prawdziwej krzywdy.

Jezus mówi więc, byśmy nie bali się tego, co dla nas niewidoczne. Często niepokoją nas ukryte zamiary ludzi wokół nas. Również wstydliwa prawda o nas samych, którą staramy się uchronić przed wścibskimi spojrzeniami innych. Boimy się nieprzyjaciół, których nie potrafimy zidentyfikować i śmierci, która ukradkiem odbiera nam życie. Obecność Boga pozwala nam dostrzec te wszystkie rzeczywiste i pozorne niebezpieczeństwa i przekonać się, że nie musimy przed nimi uciekać.

Po drugie nie musimy bać się tych, którzy walczą przeciwko naszemu ciału. Oni nie mają dostępu do tego, co w nas najcenniejsze. Ludzie mogą odebrać mi majątek, zdrowie, szacunek innych, ale nie mogą zabrać mi poczucia wartości i sensu mojego życia. Nawet w najtrudniejszych okolicznościach bliskość Boga pozwala nam dostrzec sens, który obraca porażkę w zwycięstwo. To czego powinniśmy się bać to właśnie utraty poczucia tej bliskości.

Po trzecie Bóg się o nas troszczy. Troszczy się nawet o najmniejsze stworzenia więc tym bardziej o nas. Być może to właśnie jest jednym z ważniejszych celów tej misji. Pójść za Jezusem i doświadczyć, że Bóg nie jest wcale daleko. Na co dzień najczęściej nie zostawiamy Mu przestrzeni działania. Troszczymy się o siebie sami lękając się, że nikt inny się o nas nie zatroszczy. Dopiero odpowiadając na Jego wezwanie, poddając się Jego słowu możemy przekonać się, że całe to nasze zabieganie jest bardzo często wyrazem braku wiary, że On nas kocha.

 

—————–————–

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)