2019-07-13 Sobota XIV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-07-13 Sobota XIV Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XIV Tydzień zwykły, Rok C, I

(Mt 10, 24-33)


Nie bójcie się!

Jednym z największych oszustw towarzyszących naszemu życiu jest przekonanie, że ludzie powinni nas zawsze lubić. Kiedy wychodzimy do kogoś z życzliwością spodziewamy się wzajemności i rzeczywiście często jej doświadczamy. Kiedy jednak tak się nie dzieje jesteśmy rozczarowani i nasza początkowa życzliwość przeradza się w gniew. Wysyłając swoich uczniów z misją głoszenia Ewangelii Jezus nie pozostawia im złudzeń: Odrzucą was i tak, jak Mnie oskarżą o związki z diabłem. Po co więc próbować? Po co iść tam, gdzie mnie nie chcą?

Może po prostu, żeby się przestać bać. Trzykrotnie w dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi do uczniów „Nie bójcie się!” Przy czym wcale nie chodzi o jakieś tanie pocieszenie, nie chodzi też o to, by uczniowie się przełamali, ale raczej żeby zobaczyli swój lęk i doświadczyli, że to czego się boją nie może im wyrządzić prawdziwej krzywdy.

Jezus mówi więc, byśmy nie bali się tego, co dla nas niewidoczne. Często niepokoją nas ukryte zamiary ludzi wokół nas. Również wstydliwa prawda o nas samych, którą staramy się uchronić przed wścibskimi spojrzeniami innych. Boimy się nieprzyjaciół, których nie potrafimy zidentyfikować i śmierci, która ukradkiem odbiera nam życie. Obecność Boga pozwala nam dostrzec te wszystkie rzeczywiste i pozorne niebezpieczeństwa i przekonać się, że nie musimy przed nimi uciekać.

Po drugie nie musimy bać się tych, którzy walczą przeciwko naszemu ciału. Oni nie mają dostępu do tego, co w nas najcenniejsze. Ludzie mogą odebrać mi majątek, zdrowie, szacunek innych, ale nie mogą zabrać mi poczucia wartości i sensu mojego życia. Nawet w najtrudniejszych okolicznościach bliskość Boga pozwala nam dostrzec sens, który obraca porażkę w zwycięstwo. To czego powinniśmy się bać to właśnie utraty poczucia tej bliskości.

Po trzecie Bóg się o nas troszczy. Troszczy się nawet o najmniejsze stworzenia więc tym bardziej o nas. Być może to właśnie jest jednym z ważniejszych celów tej misji. Pójść za Jezusem i doświadczyć, że Bóg nie jest wcale daleko. Na co dzień najczęściej nie zostawiamy Mu przestrzeni działania. Troszczymy się o siebie sami lękając się, że nikt inny się o nas nie zatroszczy. Dopiero odpowiadając na Jego wezwanie, poddając się Jego słowu możemy przekonać się, że całe to nasze zabieganie jest bardzo często wyrazem braku wiary, że On nas kocha.

 

—————–————–

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
31
STY
Rekolekcje trzeźwościowe I

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 15:00

31
STY
Konwiwencja

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

31
STY
Pojednanie w rodzinie

Zapraszamy na zimowe rekolekcje rodzin do... czytaj więcej

rodziny

Godzina rozpoczęcia 18:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.”
(Janusz Korczak)