2015-04-06 Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2015-04-06

HOMILIA

Poniedziałek Wielkanocny
Poranek Wielkanocny wszystko poprzemieniał – nie ma więcej cmentarza, grobu i kamienia.
ks. Jan Twardowski

News Wielkanocny
Proste, kochające, idące za głosem serca i odważne kobiety pierwsze doświadczyły łask w poranek Zmartwychwstania. Newsy o świcie były powalające. Jak wierzyć w nie? I te poranne audiencje najpierw z aniołem, a później z Jezusem: One zbliżyły się do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. Tu można się zatrzymać i kontemplować tę scenę, bez żadnego komentarza, to już wystarczyłoby!

Nie bójcie się
Przytulone słyszą pierwsze słowo od Zmartwychwstałego, Nauczyciela, Mistrza: Nie bójcie się. Jak brzmią one intymnie, ciepło. Kiedy Maryja w La Salette zwróciła się do dzieci w ten sam sposób, to Jej głos jak powiedziały później brzmiał jak melodia. Głos rozniósł się w ogrodzie… Nie bójcie się. To wystarczyło! Pobiegły, zdyszane, przemienione, pełne radości… i tak wszystko się zaczęło. Tak wyglądał początek ewangelizacji.
Dziś my przechodzimy przez ogród Zmartwychwstałego. To do nas mówi: Nie bójcie się!. Nie bój się, że On może zmienić twoje życie. Nie bój się dać się zranić i nie bój się przebaczyć. Nie bój się wołać do Niego o pomoc, bo nigdy nie jest za późno. Św. Leon, pytany, dlaczego Pan Jezus pozwolił Judaszowi uczestniczyć w ustanowieniu Eucharystii, miał odpowiedzieć: Bo Judasz nie był jeszcze przegrany. Nie było za późno! Nie bójcie się krzyża, cierpienia i bycia zdradzonymi. Nie bójcie się wołać: Jezu, ufam Tobie!.

Łapówka
Nowina o Zmartwychwstaniu porusza niewiasty i wprowadza ich w ruch: biegną, śpieszą się… Także w pośpiech są wprowadzeni ci, którzy chcą za wszelką cenę zatrzymać prawdę o zmartwychwstaniu Jezusa. Oto myśl, która od tamtego poranka przyświeca panom tego świata aż po dziś. I zdawało im się, że łapówka ma moc zwyciężyć prawdę. Arcykapłani i starsi łapówkarze, dali żołnierzom sporo pieniędzy… Pieniądze dodają sił i odwagi, by kłamać, mówić fałszywie, mijać się z prawdą… Zabierają wstyd i usprawiedliwiają wyrzuty sumienia… jeśli jeszcze są.
Może nam się wydawać, że to takie dalekie od nas, że my nie mamy nic wspólnego z działaniem arcykapłanów czy żołnierzy… A to nie jest prawdą. Ile razy mówię fałszywie, zakładam przysłowiowe buty jednych czy drugich. A może pomyślę, że z łapówką nie mam nic do czynienia? Mylę się głęboko. Łapówką dziś może być władza, przewaga, przynależność do opcji… To wszystko, co karze mi kłamać i taśmą zaklejać usta na prawdę. Orędzie Wielkanocne: Prawda i Miłość Zmartwychwstała! Pieniądz i kłamstwo nie ma już nad nią władzy.
Tuż przed świętami usłyszeliśmy o szokującym wyroku w polskim sądzie. Ci. którzy ścigali łapówkarzy, sami zostali skazani. Tak sobie myślę… pewnie dziś jerozolimskie niewiasty biegnące porankiem od grobu Zmartwychwstałego, zostałyby skazane, a łapówkarze śmialiby się z nich… Ale przecież ogłosi się nowy sondaż… i wszystko będzie tak, jak chcieli ci, właściwi!

Do Galilei
Jezus kieruje uczniów do Galilei. Dlaczego właśnie tam? Galilea jest figurą poganina, człowieka zniewolonego i żyjącego w ciemności grzechu. Właśnie do kogoś takiego przychodzi Chrystus Zmartwychwstały, aby go wyzwolić i wyprowadzić ku światłu. Oto misja i zadanie Kościoła! Ważne jest dla mnie, abym zobaczył w sobie własną Galileę, w której Chrystus chce mnie odnaleźć. Czym dziś jestem zniewolony? W jakiej żyję ciemności? Czym jest moje pogaństwo? Bez doświadczenia Chrystusowej Paschy w mojej Galilei: że zostałem przeprowadzony ze śmierci do życia, z ciemności do światła, z niewoli do wolności, z niezdolności do kochania do mocy kochania, istnieje niebezpieczeństwo, że będę głosił coś, czego sam nigdy nie doświadczyłem!
On szuka mnie w Galilei! Łaską jest dać się znaleźć i zobaczyć, że Jego mocą wszystko zmienia się w moim życiu. Otrzymać od Niego miłość, nowe życie, abym mógł je nieść innym! To jest warunek! Bez tego trudno mieć w sobie paschalną gorliwość, pośpiech i biec z radością, aby zanieść Dobrą Nowinę do dzisiejszej Galilei w Rzeszowie, Krakowie czy Gdańsku; w szkole, pracy, zakonie, u przyjaciół, rodziny, sąsiadów czy spotkanym ludziom na ulicach, miejskich placach czy przy hipermarkecie!
ks. Bohdan D. ms

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


   


 

Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)

< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >