2014-09-23 Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2014-09-23

HOMILIA

wtorek, XXV Tydzień Zwykły
Tłum jest nieprawdą. Prawda jest zawsze w mniejszości.
Sren Kierkegaard

Tłum
Do Jezusa przychodziły tłumy. Za Jezusem szły tłumy. Jezus przemawiał do tłumów. Przyglądał się tłumom i litował się nad tłumem. Jednak Jezus pomyślał swój Kościół jako wspólnotę, a nie jako anonimowy tłum.

Przeszkoda
Naszym problemem duszpasterskim nie jest to, aby w Kościele były tłumy lecz to, aby ci, którzy są, dawali znak miłości i jedności, które przywołują innych do wiary. Żeby naprawdę żyli inaczej niż żyje świat. Bo trudno, aby anonimowy tłum pełnił taką misję. Konieczna jest wspólnota!
Są jednak tacy świeccy i duchowni, którzy na słowo wspólnota reagują alergicznie. Dla nich najlepszy jest tłum! W tłumie czują się komfortowo.
Tymczasem Ewangelia podkreśla, że nawet najbliżsi z powodu tłumu – nie mogli dostać się do Jezusa! Tłum był przeszkodą dla paralityka z Kafarnaum czy Zacheusza z Jerycha.

Wspólnota
Mój współbrat, były student Biblicum w Rzymie, przez kilka lat posługiwał małej wspólnocie, stworzonej przez osoby – mówiąc oględnie – drugiej kategorii. Pamiętam Maurizia przygarniętego przez przybranych rodziców… Była pośród nich Ada pobożna kobieta, ta z kruchty klasztornej budząca, w innych ogólny śmiech Właśnie ten współbrat podzielił się własnym świadectwem mówiąc, że właśnie ta mała wspólnota o wiele bardziej nauczyła go słuchać i rozumieć Słowo Boże niż studia biblijne na najsłynniejszym Uniwersytecie! To dzięki tym mówiąc po ludzku – nic nie znaczącym osobom, mógł spotkać Jezusa!
My, księża, kochamy przemawiać do tłumu. Czujemy się wtedy, jak przysłowiowa ryba w wodzie przynajmniej mam na myśli siebie. Przemawiać na wysokich tonach, z odpowiednim patosem… Ale czy to kogoś uzdrawia, czy ktoś czuje się wezwany po imieniu?
Mówić do kilku czy kilkunastu osób i dzielić się z nimi słowem Bożym, to dla jednych strata czasu, a dla drugich jakieś kuczki…

Poważnie
Mamy coś wspólnego z Jezusem, gdy słuchamy Słowa Bożego i żyjemy nim. Są takie osoby, dla których słuchanie Słowa Bożego i życie według niego określa ich tożsamość. Trwanie przy Słowie, to dla nich najważniejszy czas dnia, tygodnia czy miesiąca. Nie ulegają pokusie działania. Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź możemy znaleźć w pewnym midraszu. Prorok Eliasz zapytał napotkanego rybaka: Czy uczysz się Tory? Nie – odpowiedział rybak – Jestem tylko prostym człowiekiem i w żadnej mierze nie zostałem obdarzony talentem lub inteligencją.
Wtedy Eliasz odrzekł: Powiedz mi, jak przygotowujesz swoją sieć? Rybak odparł: Jest to rzecz skomplikowana. Najpierw muszę wybrać linę pomiarową, a potem wyplatać sieć tak, by mieć pewność, że jej wytrzymałość i elastyczność równoważą się.
Eliasz dociekał: A jak postępujesz przy samym łowieniu? O, to też jest dość skomplikowane. odpowiedział rybak. Trzeba brać pod uwagę porę roku i dnia, rodzaj ryb, głębokość wody, temperaturę i prędkość nurtu.
Prorok odrzekł: Czy kiedy pójdziesz do nieba zaświadczysz, że nie uczyłeś się Tory, ponieważ jesteś tylko prostym człowiekiem nie obdarzonym talentem albo inteligencją? Czy uważasz, że On dał ci zdolności umysłowe potrzebne do bycia rybakiem, ale nie do studiowania Tory?
Rybak uświadomił sobie, że Eliasz miał rację. Zmartwił się i zaczął żałośnie płakać. Eliasz rzekł: Nie smuć się tak. Powiem ci mały sekret. Każdy z nas spodziewa się, że wejdzie do góry po schodach i powie: O Wszechmogący, chciałem zmieniać świat, chciałem poznać całą Torę, chciałem kochać ludzi, ale nie dałeś mi wystarczająco wiele inteligencji, siły czy osobowości. Bóg zwróci się wtedy do każdego z nas i powie: Twoje czyny przeczą temu, co mówisz. Gdy chodziło o coś, na czym ci zależało – jak zarabianie pieniędzy lub budowanie domu – wiedziałeś jak to zrobić, zostawałeś znawcą. Ale Tora oczywiście nie obchodziła cię wystarczająco.
Oto nasz problem. Nie bierzemy Słowa Bożego poważnie. Nam na Słowie Bożym za bardzo nie zależy!
Panie daj mi głód i pragnienie Słowa oraz miłość do Słowa!
ks. Bohdan D. ms

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


   


 

Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)

< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >