Życiowe burze Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Życiowe burze
17 kwietnia 2021

Życiowe burze

Sobota, II Tydzień Wielkanocny, Rok B, I

Po rozmnożeniu chlebów, o zmierzchu uczniowie Jezusa zeszli nad jezioro i wsiadłszy do łodzi, zaczęli się przeprawiać przez nie do Kafarnaum. Nastały już ciemności, a Jezus jeszcze do nich nie przyszedł; jezioro burzyło się od silnego wichru.
Gdy upłynęli około dwudziestu pięciu lub trzydziestu stadiów, ujrzeli Jezusa kroczącego po jeziorze i zbliżającego się do łodzi. I przestraszyli się. On zaś rzekł do nich: «To Ja jestem, nie bójcie się». Chcieli Go zabrać do łodzi, ale łódź znalazła się natychmiast przy brzegu, do którego zdążali.

(J 6, 16-21)


Nakarmienie chlebem i cud jego rozmnożenia był bardzo pozytywnym doświadczeniem. Gdy jesteśmy uważni też możemy dostrzec w swoim życiu chwile gdy jesteśmy karmieni duchowo, czasem w sposób niezwykły. Umocnienie pozwala na wędrówkę, na wyruszenie po burzliwych falach życia. Zapada zmrok, to zapowiedź zmagania, jakiejś próby duchowej.

Uczniowie są wystawiani na próbę różnych stanów, pocieszenia lub strapienia, a każdy z nich ma swoją wartość. Stan strapienia często jest postrzegany negatywnie, jako niepotrzebny i za wszelką cenę staramy się z niego wyjść.

Uczniowie płyną do Kafarnaum. Dużo się tam wydarzyło. Jezus dokonał wiele znaków. Bóg potrafi przygotować moje serce na ważne wydarzenia, umocnić je i dać zrozumienie tego z czym się zmagam. Mogę zapytać siebie: czy mam otwartość na chwile pełne zmagań, czy przyjmuję to, że jest to naturalna droga wzrostu duchowego?

W takich chwilach wydaje się, że Jezus jest daleko. Wzburzone może jest równie niebezpieczne, jak wzburzone życie, czy wzburzone relacje. Bóg daje nam siłę do pokonywania tych przeciwności, ucząc nas zaufania i powierzania się Jemu. Jezus przychodzi do zmęczonych uczniów mówiąc: Ja jestem. Życiowe burze uczą nas o potrzebie ciągłego zawierzenia Bogu, że bez Niego nic nie możemy. Ten, kto przeszedł w swoim życiu takie stany strapienia i powierzenia się Bogu wie, że Pan jest i nigdy nie zostawia.

——————————-

ks. Łukasz Stachura MS – duszpasterz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Mrągowie

——————————-