Życie Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Życie
31 lipca 2022

Życie

Niedziela, XVIII Tydzień zwykły, Rok C, II

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem».
Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą?»
Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia».
I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe moje zboże i dobra. I powiem sobie: Masz wielkie dobra, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, co przygotowałeś?”
Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga».

(Łk 12, 13-21)


“Chciwość i miłość do pieniędzy są gorsze od każdego innego grzechu.
(Izydor z Sewilli)

Proboszcz z diecezji Pescara we Włoszech opowiadał o pierwszych dniach swojego pobytu w seminarium. Na wieczornym nabożeństwie, kiedy zwykle jest adoracja Najświętszego Sakramentu, biskup trzymał w dłoniach gruby plik banknotów związanych gumką i powiedział: „Nie będziecie mieć żon ani dzieci, jednak będziecie kuszeni pieniądzem. Musicie wiedzieć, że one śmierdzą, są odrażające!”. Uniósł plik banknotów i trzymał go, jak trzyma się monstrancję.
Później seminarzyści podchodziliśmy do biskupa, jak przystępuje się do komunii św., a on każdemu dawał do wąchania plik pieniędzy mówiąc: „Poczuj, jak one śmierdzą”. To nabożeństwo – powiedział ów proboszcz – będę pamiętał do ostatnich dni mojego życia.
Świat mówi, że pieniądze nie śmierdzą, ale ja wiem, że śmierdzą! Ale czy tylko śmierdzą.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi…

Wiadomo, że chodzi o pieniądze. Jednak pieniądze same nie zabijają, nie dzielą, nie niszczą… Tylko – jak naucza św. Bazyli – „żądza złota (…) napełnia domy złodziejami, rodziny niezadowolonymi, targi oszustami, sądy fałszywymi przysięgami”. Ta żądza to nic innego jak chciwość pieniędzy, która „jest korzeniem wszelkiego zła” (1 Tm 6,10).

Jezus w dzisiejszej Ewangelii ostrzega: „Strzeżcie się przed wszelką chciwością, bo nawet, gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia”.

Św. Piotr Chryzolog naucza, że „Chciwość łamie jedność, różni rodzeństwo między sobą, dzieli braci, podkopuje i niszczy miłość dzieci ku rodzicom”. Mógłbym przytoczyć wiele historii, potwierdzających prawdziwość tych słów. Także dwaj bracia z dzisiejszej Ewangelii są tego przykładem.

Zabezpieczenie

W ubiegłym roku ciężko chorowałem. O mojej śmierci myślałem wtedy często, a może nawet każdego dnia – już nie pamiętam. Wiedziałem, że powoli umieram, że moje życie i Życie moje, nie zależy ode mnie, a zależy tylko od Boga!

Kiedy byłem w szpitalu, spotkałem właściciela sieci sklepów, któremu się wydawało, że ma zabezpieczone życie…
Bracia z dzisiejszej Ewangelii myślą podobnie: pierwszy wziął cały spadek myśląc, że zabezpieczy sobie życie, a drugi przychodzi z pretensjami, domagając się należnej części – pewnie słusznie, ale w sercu myśli podobnie – zabezpieczę sobie życie! Brat, pełen pretensji, jest tak urażony, że jest zdolny oskarżać publicznie swojego brata. W swoim bracie widzi złodzieja, (ale w sobie chciwości nie widzi), że nie ma do brata żadnej miłości, że go po prostu nie kocha!
A przecież miłość nie oskarża, nie myśli źle o drugim!

Życie

Wydaje się, że najważniejsze w tej Ewangelii jest słowo życie!
Pieniądze nie dają życia.
Pieniądze nie zabezpieczają życia!
Żyć to znaczy kochać!
Miłość daje tylko Bóg!
Kochaj, a będziesz żył!
Pieniądze pewnie zapewnią bogactwo, ale nie zapewnią ŻYCIA!
Bóg daje życie!

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "