Źródło pokoju Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Źródło pokoju
3 października 2019

Źródło pokoju

Czwartek, XXVI Tydzień zwykły, Rok C, I


Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich:
«Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie.
Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co będą mieli: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże.
Lecz jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże. Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu».

(Łk 10, 1-12)


Kolejna misja
To już trzecie posłanie w Ewangelii wg św. Łukasza. Na początku Jezus wybrał sobie Dwunastu Apostołów i wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych (por. Łk 9,1-2). Potem wysłał przed sobą posłańców do wsi i miast, do których zamierzał przyjść w swojej drodze do Jerozolimy (Łk 9, 52). Teraz Jezus rozszerza misję na siedemdziesięciu dwóch uczniów i ponownie wysyła ich przed sobą do miast i wsi, do których sam zamierza przyjść. Niesamowite, że aż tylu ludzi trzeba było, aby zapowiedzieć przyjście Jezusa. A wysyłając ich Jezus mówi, że to i tak za mało. Jezus chce przychodzić do tak wielu miejsc. To Jego misja. Uczniowie mają ją zapowiedzieć.

Skąd brać siłę
Ani uzdrawianie, ani przygotowywanie drogi Jezusowi nie szło uczniom najlepiej. Nie zdołali uzdrowić epileptyka (Łk 9,37-42), a wobec buntowniczych mieszkańców miasteczka samarytańskiego okazali gniew i chcieli zesłać nań ogień z nieba (Łk 9, 52-54). Te wydarzenia pokazują, jak bardzo uczniowie liczyli na siebie w tej misji. Liczyli na sukcesy, a okazało się, że misja była dla nich doświadczeniem własnej słabości. Tym razem Jezus wysyłając ich nakazuje im zostawić wszystko, co byłoby dla nich zabezpieczeniem. Tylko zdając się jedynie na Boga będą mogli spełnić powierzone im zadanie.

Pokój uczniów
Niesamowicie poruszające jest również fragment o pokoju, którym uczniowie mogą obdarowywać tych, do których zostali posłani. Kiedy zdamy sobie sprawę ile mieli powodów do obaw to wydaje się wręcz niemożliwe, by zachowali pokój. Wyobraźmy sobie ludzi, którzy pozbawieni obecności Jezusa, gdyż mieli Go poprzedzać, muszą iść jak owce między wilki. Jak mogli się czuć? Co mieli zrobić wobec polecenia uzdrawiania chorych? Jak się w ogóle do tego zabrać? Co musieli czuć kiedy spotykali się z odrzuceniem?
A jednak Jezus mówi o pokoju. Cała ta misja mogła pozbawić ich złudzeń, że cokolwiek mogą. Mogła im również pokazać, że dopiero kiedy zaakceptują ten fakt, kiedy pogodzą się ze swoją kruchością, kiedy przestaną wierzyć w siebie dopiero wówczas odnajdą w sobie pokój. Wtedy głęboko w sobie odnajdą pulsujące źródło życia i siły: nieustanną obecność Jezusa. Wtedy zrozumieją, że wcale nie chodziło o to, żeby okazali się wystarczająco silni i dobrzy. To doświadczenie będzie się z nich wylewało i każdy, kto ich spotka będzie mógł otrzymać je w darze. Natomiast odrzucani będą doświadczali, że to ich nie zabija, że ten pokój powraca do nich. Ta misja była darem przede wszystkim dla nich.

—————–————–

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "