Źródła wielkości Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Źródła wielkości
9 czerwca 2021

Źródła wielkości

Środa, X Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Efrema z Syrii, diakona i doktora Kościoła

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.
Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim».

(Mt 5, 17-19)


Przeczytałem niedawno biografię popularnego polskiego aktora. Nie podam nazwiska, ale zapewniam, że chodzi o profesjonalistę i ważną postać dla kinematografii. Aktor dawnego pokolenia, żaden celebryta czy bohater jednej roli. Ciekawe, że jako aktor był świadomy swojego talentu, wypracowanego warsztatu, ale jako mężczyzna zmagał się z poczuciem braku wartości. Zmagał się z wieloma kompleksami i było to zmaganie tragiczne, którego konsekwencje można było zobaczyć w życiu prywatnym.

Nie będzie niczym odkrywczym, gdy stwierdzę, że wielu ludzi zmaga się z zaniżonym poczuciem wartości. Potrzebny jest mechanizm obrony, a wiadomo, że najlepszą obroną jest atak. W ten sposób powstają pewne symbole, które mają za zadanie przeważyć odczucie deficytu. Spirala nakręca się, ponieważ niepewność ma o wiele głębsze korzenie. Zagrożenie poczucia wartości jest sprawą głęboko duchową i sięga korzeni ludzkiej egzystencji. Życie bowiem nie jest naszą własnością w sensie absolutnym, dlatego nie możemy być pewni niczego. Nic nie jest nasze w sensie absolutnym. Ani rzeczy materialne, ani relacje, ani życie duchowe. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zatem coś, a raczej Ktoś absolutny. Dlatego dopiero Jezus i tylko On przynosi to ostateczne rozwiązanie. On jest Wypełnieniem.

Moja wartość, jeśli nie ma być krótkotrwałym odczuciem, musi być zanurzona w Bogu i w służbie Jego przykazaniom. Do tego, między innymi, zaprasza nas dzisiaj Ewangelia. Dokonaj wyboru: czy poświecisz życie broniąc lub przekonując innych o twojej wartości, czy raczej pozwolisz Duchowi, aby dysponował twoim życiem, czasem, zdolnościami i słabościami? Zranieni skutkami grzechu mamy tendencję, aby unikać zależności od Boga. Jezus jako Nowy Mojżesz chce nas prowadzić do pełnej chwały, do pełni wielkości. Zaufaj.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
11
CZE
Rekolekcje trzeźwościowe – 2

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

30
LIP
Spotkania trzeźwościowe

Pielgrzymka - modlitwa - mitingi - koncerty - Apele Maryjne -... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

08
PAŹ
Rekolekcje ze św. Andrzejem Bobolą

CENTRUM POJEDNANIA LA SALETTE zaprasza na Rekolekcje ze św.... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

„Główną bowiem oznaką przyjaźni jest to, że przyjaciele znajdują radość we wzajemnym posiadaniu siebie.”
(św. Tomasz)

 

 
"